(FOTO: Mondo/Uroš Arsić)
Na potrošnju goriva utiču svi veliki energetski potrošači u automobilu koji opterećuju motor, poznato je da uključeni klima uređaj povećava potrošnju za 0,5 do 1 l/100 km, oborena svetla oko 0,1 do 0,2 l/100 km, a isto toliko i upaljena muzička linija.
Preglasna muzika smanjuje sigurnost prilikom vožnje, ometa vozača i onemogućava ga da čuje zvučne signale iz saobraćaja (druga vozila, motocikliste), pa se savetuje da uvek podesite muziku na umerenu jačinu i učinite vožnju ugodnijom, sigurnom i, pre svega, štedljivom.
Međutim, velika novina je to što nedavno sprovedena istraživanja pokazuju da čak i izbor muzike tokom vožnje veoma utiče na ponašanje vozača, odnosno na njegov stil vožnje, što je naročito izraženo na električnim automobilima gde nagli pritisak na papučicu "gasa" dovodi do značajnog trošenja energije.
Naime, Kia je sprovela studiju o vezi između slušanja određene muzike i potrošnje električne energije, te došla do zanimljivih rezultata. Praksa je pokazala da izbor muzike veoma utiče na autonomiju vožnje, a eksperiment je izveden na jednom od Kijinih modela opremljenim vrhunskim audio sistemom sa 16 zvučnika.
Tokom vožnje su praćeni biometrijski podaci o otkucaju srca, nivoima stresa i telesnoj temperaturi, dok su na plej listi bile sledeće pesme: Tycho – Awake, Adele – Hello, The Weeknd – Blinding Lights, Anna Meredith – Nautilus, Kanye West – Fade, kao i Beethoven-ova Simfonija br. 9 u d-molu.
Rezultati su pokazali da su različite melodije menjale elektrodermalnu aktivnost i volumen protoka krvi, odnosno da vrsta muzike koju slušate u automobilu definitivno utiče na naš stil vožnje. Studija je došla do zaključka da se najefikasnija odnosno najekonomičnija vožnja odvijala za vreme slušanja Beethoven-a, Adele se našla u sredini, dok je The Weeknd bio poguban za radijus kretanja električnog automobila.
Ukratko, ako želite da pređete što više kilometra sa jednim punjenjem baterije, slušajte opuštajuće klasike poput Betovena, pritom vodeći računa da muzika bude umerene jačine. Svakako, rezultate studije možemo lako primeniti i na klasična vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, odnosno na benzince i dizelaše.
Generalno gledano, preporuka je da tokom vožnje u automobilu slušate mirnije, laganije numere koje su usaglašene sa optimalnim brojem otkucaja srca (60 do 80 bitova u minuti), jer tada muzika opušta, što može biti naročito korisno kada se nađete u gustom gradskom saobraćaju, jer u tom slučaju muzika pomaže da se izolujete od spoljašnje vreve i usredsredite na vožnju.
Sasomange je oglasnik za sve što tražiš u Srbiji. Oglašavanje na našem sajtu je potpuno besplatno. Iskoristi priliku da na jednostavan način zaradiš, kao i da pronađeš šta god da ti je potrebno.
(Marija Ivetić)