(FOTO: Shutterstock)
Koliko puta vam se dogodilo da želite da promenite nešto u životnom prostoru, unesete malo boje, "živosti", ali, ono što na fotografijama izgleda lako i po sistemu "ovo i ja mogu", u stvarnosti se neretko pretvori u katastrofu?! Uzmite, primera radi, dnevne sobe sa tamnijim sivim zidovima i pastelnim detaljima koje su popularne poslednjih par godina. Iako na Instagramu deluju neviđeno "kul", u stvarnosti uglavnom deluju mračno i “mrtvo”, i svakako ne kao mesto gde želite da provodite vreme. Pa šta onda raditi?
Verovali ili ne, već duže vreme dizajneri pokušavaju pronaći idealnu formulu za savšen enterijer koja će "raditi" u bilo kojoj kombinaciji boja i stilova. Iako se možda na prvu činilo kao nemoguća misija, stručnjaci su došli do rešenja, i u pitanju je pravilo 60-30-10 koje garantuje da će unutrašnjosti doma pružiti potpuni sklad.
Šta je formula 60-30-10?
Veoma je jednostavno, pravilo 60-30-10 u prevodu znači: 60 odsto za boju zidova, 30 odsto čine sekundarne boje - nameštaja, tepiha, prekrivača, a 10 odsto akcentne, odnosno one koje ćete koristiti za detalje, poput skulptura, slika, vaza itd.
Boje možete birati vodeći se načelom kontrasta ili sklada, dakle odabrati da li prostorijom vladati tople ili hladne nijanse, tamne ili svetle. Najbitnije je da se boje slažu jer ukoliko se ne odaberu pravilne nijanse boja, može se postići suprotni efekt.Takođe, za 60-30-10 pravilo mogu se upotrebiti i nijanse jedne iste boje, a mogu biti i potpuno različite.
Na konkretnom primeru to izgleda ovako: dominantna boja u dnevnoj sobi najčešće je neka od smeđih, bež, svetlo sivih ili belih nijansi. To svakako može biti i bilo koja boja koju volite toliko da joj prepustite najveći deo prostora. Sekundarna može biti suprotna dominantnoj, te nameštaj i prekrivači treba da budu ili nešto tamnije nijanse i naposletku, akcentna boja služi da se prosotru da pečat, a za to se koriste uglavnom intezivne nijanse, iako može biti u pitanju i neka pastelna.
Primarna boja neka zauzima 60% prostora
Odaberite boju koja će zauzeti barem pola enterijera. Najlakši način da to ostvarite je upotreba primarne nijanse na zidovima. Najbolji savet je da birate neutralne tonove, kako ne biste pogrešili.
Komplementarna boja treba da zauzima 30% prostora
Sada birate nijansu koja će prosotru dati "život", odnosno dati poseban pečat. Stručnjaci savetuju da koristite omiljene svetlije nijanse, ali imajte na umu da ovu boju treba kombinovati s druge dve, a posebno sa bojom koja će biti zastupljena u razmeri od 10 odsto.
Dakle, u ovoj boji možete naglasiti stolice, posteljinu, zavese ili nameštaj. Cilj je da sekundarna boja podržava glavnu boju, ali da je ipak dovoljno različita od nje kako bi mogla da dođe do izražaja.
Akcentujte detalje sa 10% boje
I na kraju, pravilo 10 posto je naglašena boja u prostoriji. U dnevnoj sobi to mogu biti lampe u ukrasni dodaci poput jastuka, slika na zidu, skulpturica. Za spavaću sobu važi slično pravilo uz dodatke na samim tkaninama ili noćnim ormarićima. 10 odsto izražava se u najmanjoj formi detalja u prostorijama, ali je u isto vreme i najviše naglašena boja.
Najbolje od svega je to što, ako se umorite od ove nijanse, lako ju je zameniti bez preteranih finansijskih troškova, a možete dodati i sezonske i praznične detalje kada god to poželite.
Evo i kako prekršiti pravilo "sa stilom"
Pravila su tu i da se krše. U životu, pa i uređenju prostora. Tako možete, primera radi da eksperimetišete sa proporcijom 30-30-20-20 odsto sve dok ona daje rezultate i pre svega, potrebnu ravnotežu u vašem prostoru.
Ili probajte formulu 110 odsto. Jednostavno, umesto jedne odaberite dve jarke akcentne boje. Sasvim dovoljno da postignete efekat i budete dovoljno autentični.
Sasomange je oglasnik za sve što tražiš u Srbiji - bilo da tražite stvari za uređenje doma, bilo da ste u potrazi sa novim autom ili planirate kupovinu nove nekretnine: u preko 90 kategorija i potkategorija, naći ćete sve što vam treba, a postavljanje oglasa je potpuno besplatno. Sve oglase možete pogledati OVDE.