(FOTO: Shutterstock)
Azotni dioksid u izduvnim gasovima automobila opasniji je nego što se do sada mislilo. Povećanje njegove koncentracije u vazduhu povećava smrtnost pokazala su brojna istraživanja.
Među ljudima koji su bili šest dana izloženi visokoj koncentraciji azotdioksida bilo je za 45 odsto više umrlih od problema sa disajnim putevima i 22 procenta više umrlih od oboljenja srca i krvotoka, nego među onima koji su pre smrti povišenoj koncentraciji ovog gasa bili izloženi dva dana. Smatra se da je time dokazano da je azotdioksid gas – ubica.
Ok, upitaće se neko, ali zar nije pomenuto na početku da zdravlje možemo da sačuvamo tako što ćemo kupiti automobil? Da, tačno je. Poenta je u tome kakav automobil kupujete. I ne, ovde ne govorimo o marki automobila, već o tome šta taj automobil pokreće. A najbolje bi bilo kada bi kao gorivo koristio električnu energiju.
Analiza Američkog udruženja za pluća posebno je naglasila štetu po javno zdravlje uzrokovanu zavisnošću sveta od prljavih fosilnih goriva. Prema njihovim podacima koji se odnose na SAD - prelazak širom zemlje na električna vozila spasio bi više od 100.000 života i uštedeo neverovatnih 1,2 biliona dolara troškova javnog zdravlja u naredne tri decenije.
Kako je to moguće?
Računica je i više nego jasna - prelazak na automobile i kamione sa nultom emisijom dovela bi do 110.000 manje smrtnih slučajeva, 2,8 miliona manje napada astme i izbeglo bi se 13,4 miliona bolovanja do 2050. godine.
Da, brojke su neumoljive i idu u korist svim zagovornicima kupovine električnih automobila. To više nije stvar mode, hira ili nečeg trećeg - ovde se radi o nečemu što bi, ako bi poprimilo globalne razmere, moglo da itekako utiče na poboljšanje kvaliteta života svih nas.
Dobro, to je u SAD, ali ovo je Srbija. Imamo li mi mogućnost za kupovinu električnog automobila?
U Srbiji je, tokom 2021. godine prodato 30.416 novih automobila, ali uprkos subvencijama koje daje država za prodaju električnih vozila, interesovanje građana za ovaka tip automobila nije se povećalo, tako da je prošle godine registrovano ukupno oko 50 ovakvih vozila.
Nekome je problem cena samog vozila, dok drugi odustaju od od kupovine zbog nedovoljnog broja punjača, koji su takođe skupi i koštaju između 1.000 i 60.000 evra, u zavisnosti od potrebnog vremena za punjenje (od pola sata do 15 časova).
Ipak, ono što je sigurno je da se u električnim vozilima ogleda budućnost svetske auto industrije.
Sasomange je oglasnik za sve što tražiš u Srbiji. Oglašavanje na našem sajtu je potpuno besplatno. Iskoristi priliku da na jednostavan način zaradiš, kao i da pronađeš šta god da ti je potrebno.
(Petar Latinović)