(FOTO: Mondo/Uroš Arsić; Shutterstock)
Kanadske vlasti najavile su da će na dve godine stranim ulagačima zabraniti kupovinu nekretnina kako bi spustile cene kuća u državi i omogućile sopstvenim građanima da lakše dođu do željenog krova nad glavom. Vlada je nedavno najavila dvogodišnju zabranu kupovine nekretnina za strance, kao i veće poreze za one koji prodaju kuću ili stan u roku od godinu dana nakon kupovine. Obe mere se ne odnose na izuzetke, poput stranih državljana sa stalnim boravištem i stranih studenata, a predstavljaju samo neke u nizu mera donetih s ciljem suzbijanja rekordnih cena nekretnina u toj državi.
Cene nekretnina u Kanadi su prošle godine skočile za više od 20 odsto, a značajno su porasle i cene najma. Slična situacija je i u Evropi gde je celu 2021. obeležio rast cena u raznim pravcima, pri čemu se posebno istaklo polje nekretnina, i to stambenih. Sve zemlje EU osim Grčke, čiji podaci nisu bili dostupni, beležile su rast cena stambenih nekretnima u trećem tromesečju 2021, u odnosu na isti period pre godinu dana.
Kakva je situacija u Srbiji?
Ni Srbija nije izuzetak, cene kvadrata, ali i izdavanja, u gotovo celoj zemlji veće su za devet do 20 odsto nego pre dve godine, a dodatni problem predstavlja i to što sve veći broj stranih državljana odlučuje da novac zarađen u inostranstvu uloži u kupovinu nekretnina. Takođe, od početka ruske intervencije u Ukrajini sve je više Rusa i Ukrajinaca koji u Srbiji, pre svega u Beogradu i Novom Sadu, kupuju nekretnine, ali za sada, kanadski scenario čini se dosta daleko.
Stranci koji se odlučuju da kupe nekretnine na našem tržištu uglavnom biraju stanove u novogradnji na atraktivnim lokacijama gde kvadrat košta nekoliko hiljada evra, a što se same procedure prilikom kupovine tiče, ona je vrlo jednostavna. Jedino je neophodno da postoji reciprocitet, odnosno da naši državljani takođe u toj zemlji odakle strano lice dolazi mogu posedovati nekretninu.
Kod stranih pravnih lica malo je drugačija procedura potrebno je da imaju registrovanu delatnost u našoj zemlji, da imaju poslovni račun i na njih se odnose isti poreski propisi kao za domaća pravna lica.
Povećana tražnja svakako da najviše utiče na rast cena, te smo svedoci da je sve više primera da po gradovima u Srbiji rapidno raste cena kvadrata. U Beogradu je ponuda nekretnina dugoročno veoma niska, što gura cene naviše, pa stručnjaci prognoziraju da će one nadalje samo rasti i da će se mnogi građani koji traže krov nad glavom već sledeće godine naći u velikom problemu.
Prosečne cene stanova porasle su u novogradnji za oko 9 odsto i u starogradnji približno 10 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a jedino je u opštini Novi Beograd neznatno pojeftinio kvadrat stana u novogradnji za oko tri odsto. Rekordni rast cena od 24 odsto zabeležen je na Paliluli, gde je kvadrat u novogradnji u proseku koštao 2.020 evra, dok je prošle godine iznosio 1.629 evra.
Najveći izbor nekeretnina za kupovinu i izdavanje može se pronaći na sajtu Sasomange.rs gde u ponudi imate nekretnine sa cenom kvadrata od 500 evra po kvadratu pa naviše.
Sasomange je oglasnik za sve što tražiš u Srbiji. Oglašavanje na našem sajtu je potpuno besplatno. Iskoristi priliku da na jednostavan način zaradiš, kao i da pronađeš šta god da ti je potrebno.
(Marija Ivetić)