(FOTO: KLEVER LEVEL/SHUTTERSTOCK.COM)
Prosečno dnevno korišćenje mobilnog telefona je četiri sata i 10 minuta. Kada se telefon pregreje on se jednostavno ugasi. To telefonu s jedne strane skraćuje životni vek, a s druge strane vrlo nervira i frustrira njegovog vlasnika.
Ako je do neke utehe, to što se pregreva ne znači da je to zbog toga što ste kupili polovan telefon jer niste imali novca za novi. Takođe, pravilnim rukovanjem vaš telefon će i posle godinu i dve izgledati dobro, radiće dobro, što je najvažnije i možda, ako to poželite možete i da ga potom lakše i prodate ako se naravno odlučite za prodaju telefona.
Zbog svega navedenog dobro bi bilo da znate šta dovodi do pregrevanja vašeg telefona i kako da to uspešno izbegnete.
1. Koristite ga slabije tokom vrelih letnjih dana
Iako može zvučati očigledno, tokom toplih dana izbegavajte da ostavljate svoj pametni telefon na suncu – u automobilu, tokom ručka ili pića na otvorenom ili na plaži. Ako temperatura prelazi 35°C, trebalo bi da izbegavate čak i korišćenje telefona na direktnoj sunčevoj svetlosti.
2. Držite ga podalje od računara, tablet ili drugog telefona
U našem radnom prostoru obično postavljamo sve uređaje koji su nam potrebni, jedan blizu drugog. Međutim, ako se bilo koji od ovih uređaja zagreje, samim tim što su u neposrednoj blizini oni će preneti svoju toplotu na vaše druge uređaje, što će promeniti njihovu temperaturu i uticati na njihov učinak na duže staze. Zato je najbolje da ih držite odvojene. Na primer, ukoliko posedujete službeni i privatni telefon, nemojte ih nositi u istoj torbi.
3. Mobilni telefon nemojte nositi u džepu
Ako je dan već sam po sebi topao i tome dodate toplotu tela, biće vam veoma teško da ohladite telefon koji se pregreva. Zbog toga nije preporučljivo da nosite telefon u džepu sve vreme, a kamoli po veoma vrućem danu.
4. Ne obraćate pažnju na to šta telefon radi dok ga ne koristite
Vaš mobilni telefon je poput mini računara, ali za razliku od kompjutera, on nema kuler. Zato, ako ne koristite određene aplikacije koje opterećuju telefon, poput lokacije i nepotrebnih ažuriranja, možete ih isključiti dok vam je telefon u stanju mirovanja.
5. Nikada ne skidate zaštitnu masku
Silikonske maske za mobilne telefone štite ih od pada ili spoljašnjih oštećenja koja mogu da ih zadese. Nažalost, nisu sve prilagođenje za hlađenje telefona. Ako vam se čini kao da je telefon za nijansu topliji nego inače, skinite mu masku, a to radite i kada ga držite na punjaču.
6. Ne onemogućavate bežičnu internet vezu
Vrlo često naši telefoni aktivno rade, a da mi to ne shvatamo, čak i onda kada nisu u našoj blizini. Na primer, ako se nalazimo na mestu sa lošim signalom ili lošom internet vezom, naš mobilni telefon će nastaviti da traži mreže ili, u slučaju Bluetooth-a, traži druge uređaje za povezivanje.
7. Ignorišete „režime“ koje vaš telefon zahteva
Ako vam je telefon malo topliji nego inače, pokušajte da koristite tamni režim, koji smanjuje rad ekrana i samim tim stvara manje toplote. Još jedan trik za hlađenje uređaja je da aktivirate režim “rada u avionu”, koji takođe utiče na to da vam se telefon manje zagreva.
8. Koristite aplikacije koje postavljaju visoke zahteve vašem telefonu
Ako volite da igrate igrice na svom telefonu ili možda gledate film ili celu sezonu serije, imajte na umu da ove vrste radnji mogu prouzrokovati da se vaš mobilni telefon zagreje malo više nego obično. Toliko dugo korišćenje ekrana primorava vaše procesore da rade više, stvarajući samim tim više toplote.
9. Neispravno punite bateriju
Problemi sa baterijom i njenim punjenjem obično su najčešći uzroci pregrevanja vašeg mobilnog telefona. Zato bi trebalo da izbegavate da pravite određene greške, na primer da koristite telefon dok ga punite ili koristite bilo koji generički punjač. Još jedna greška koja može proizvesti više toplote tokom punjenja je da ga stavite ispod jastuka ili na površinu koja ne dozvoljava da se pravilno ohladi.
10. Ne ažurirate svoj mobilni telefon i njegove aplikacije
Pokušajte redovno da ažurirate operativni sistem, ali i aplikacije, jer u većini slučajeva ova ažuriranja služe za ispravljanje nekih grešaka i poboljšanje procesa rada, a to može uticati na zagrevanje vašeg uređaja.
I na kraju te podsećamo da ako poželiš sebi ili nekome da kupiš mobilni telefon, to možeš uraditi OVDE na Sasomange oglasniku.
Sasomange je oglasnik za sve što tražiš u Srbiji. Oglašavanje na našem sajtu je potpuno besplatno. Iskoristi priliku da na jednostavan način zaradiš, kao i da pronađeš šta god da ti je potrebno.
(Petar Latinović)