(FOTO: Mondo/Stefan Stojanović)
Republički hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje i najavio novi toplotni talas, visoke temperature i velike vrućine koje sa sobom nose dehidraciju, ali nažalost i drugi niz opasnosti po zdravlje. Novi toplotni talas očekuje se od srede pa sve do 27. jula, a kako Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" navodi u svojoj biometeorološkoj prognozi, maksimalne dnevne temperature od 21. jula biće u domenu opasne pojave. Posebna opasnost preti nam u slučaju da nas uhvati sunčanica, vrsta toplotnog udara čiji su simptomi jaka glavobolja, zujanje u ušima, slabost, mučnina, povraćanje, dijareja, vrtoglavica, crvenilo itd. Ako je reč o težem obliku, postoji opasnost da dođe do omamljenosti i padanja u nesvest, a takođe može da se javi plitko disanje i ubrzan rad srca, dok u najtežim slučajevima pacijent može da bude čak životno ugrožen.
Od opasnosti koje visoke temperature nose sa sobom nisu pošteđeni ni psi jer kao što nama smeta sunce i vrućina, tako i našim vernim ljubimcima preti čitav niz potencijalnih problema.
Koji psi su najugroženiji?
Psi i te kako mogu da osete posledice jakog sunca, pogotovo tzv. brahiocefalične pasmine, odnosno pasmine sa spljoštenom njuškom kao što su buldozi, mopsevi i pekinezeri. Kako tvrde naučnici iz Velike Britanije koji su proučili podatke o 9.000 pasa, u najvećoj opasnosti od sunčanice i toplotnog udara su rase koje imaju male lobanje i kratak nos i koje se zbog toga teže hlade dahtanjem, pa nikako ne bi trebalo da ih duže vreme izlažemo suncu.
Istraživanje je pokazalo da je Čau Čau najosetljiviji od svih rasa i verovatnoća da će doživeti sunčanicu, nego, recimo vučjak ili doberman, je 17 puta veća. Sledi buldog, pa popularni francuski buldog, bordoška doga, kavalirski španijel kralja Čarlsa i zatim mops. Međutim, naučnici navode da su pod rizikom i neke rase koje nemaju ravnu njušku poput hrta, zlatnog retrivera i springer španijela. Takođe, psi bilo koje rase koji su gojazni ili mišićavi, trebalo bi da se klone sunca.
Kojih pravila bi vlasnici pasa narednih dana trebalo da se pridržavaju?
Vlasnicima kućnih ljubimaca savetuje se da tokom vrelih dana koji nam od danas predstoje, izvode svoje mezimce rano ujutru i kasno uveče napolje kako bi ih zaštitili od jakog sunca i sprečili dehidraciju koja nastaje usled velike vrućine.
Najvažnije pravilo kojeg bi morali da se pridržavate jeste da ih nipošto ne ostavljate u automobilu na vrućini jer je to najčešći scenario kod pregrevanja pasa čiji ishod može biti koban. Koliko god brzo mislili da ćete završiti neku obavezu, čak i pet minuta u vrelom autu može biti fatalno za vašeg ljubimca.
Kako pomoći ljubimcu koji je doživio sunčanicu ili toplotni udar?
Kada su simptomi u pitanju, životinje koje su doživele toplotni udar vidno su slabe i onemoćale, mogu da im se jave napadi slični epileptičnim, grčenja i nesvestica. Ubrzano i plitko dišu, temperatura je povišena, ponekad viša od 41°C, može da se javi povraćanje ili proliv.
Veterinari upozoravaju da je prilikom pojave ovih znakova nužno da psa hitno rashladite, najbolje prohladnom vodom, ali nikako hladnom zato što u tom slučaju stanje može da se pogorša. U slučaju poremećaja svesti trebalo bi psu na glavu staviti kockice leda umotane u krpu, pritom sve vreme kontrolisati telesnu temperaturu jer kada ona padne ispod 39,5°C, treba da se prestane sa rashlađivanjem.
Sada kada znaš sve o ovoj temi i spreman si da adekvatno brineš o psu, možeš ih pronaći OVDE. Udomi psa i uživaj sa svojim novim prijateljem.
Sasomange je oglasnik za sve što tražiš u Srbiji. Oglašavanje na našem sajtu je potpuno besplatno. Iskoristi priliku da na jednostavan način zaradiš, kao i da pronađeš šta god da ti je potrebno.
(Marija Ivetić)