(FOTO: Printscreen/Google Maps)
Početkom sedamdesetih godina prošlog veka život u Beogradu kakav sada poznajemo i na kakav smo danas navikli – taj užurbani tempo, gužve na ulicama, vika, graja, mogli ste u punoj snazi da iskusite isključivo u centralnom gradskom jezgru, na ulicama opštine Stari grad.
Ulice izvan najužeg centra bile su noću puste, neosvetljene i opasne, a starogradska elita živela je uglavnom u ulicama oko Knez Mihailove, Vasine, Kosovske, Kralja Milana, na Kosančićevom i Obilićevom vencu, sa izuzetkom Dorćola i Dedinja, krajeva koji su i u to vreme bili „na glasu“.
Ipak, sva gradska dešavanja odvijala su se u samom centru, a svako ko bi tada zalutao dalje od Slavije mogao je da uoči veliku promenu. Iako nam je danas teško samo i da zamislimo, početkom sedamdesetih godina u okolini Kalenićeve pijace noću niste smeli da prođete bez bojazni da vas neko vreba. Na ulicama koje već decenijama vrve od života, isti taj život se nekada sporije odvijao, smešten mahom po malim porodičnim kućama, lišen dinamike stanovanja u višespratnicama, a od kafića kojih danas ima na svakom koraku, u to vreme nije postojao nijedan jedini.
Govorimo, pogađate, o opštini Vračar, delu Beograda koji ima poseban duh i koji danas slovi za jednu od najprestižnijih gradskih opština.
Mnogi delovi ove male opštine građeni su tako da bi i sirotinja i prosečni građani imali gde da stanuju, pa je ova podela i danas na snazi.
Izuzetak je samo bio Neimar od samog početka zanišljen tako da udomi platežnije stanovnike prestonice. Oduvek je predstavljao elitniji kvart i bogatiji deo opštine, a u ovom delu čije je puno ime bilo Kotež Neimar nikle su reprezentativne stambene građevine mnogih predratnih bogataša.
Značajnije ulice u ovom delu su Nebojšina, Braničevska i Internacionalnih brigada u kojima danas cena kvadrata iznosi preko 2.000 evra, ali mnogi bi rekli da „vredi svaku paru“.
Što se tiče Čubure, sastavnog dela Vračara, ova četvrt bila je izgrađena uglavnom od malih porodičnih kuća, a utisak je da je svaka druga kućica bila kafana, tako da je ovaj porodično-boemski kvart ostao upamćen kao četvrt sa najvećim brojem kafana po glavi stanovnika.
Simboli Čubure su na prvom mestu park, a zatim i čuveni zanatski centar Gradić Pejton oko koga kvadrat takođe teško možete naći ispod 2.000 evra.
Generalno, cena kvadratnog metra u ovoj beogradskoj opštini kreće se od 700 pa do 3.000 evra, u zavisnosti od lokacije, od toga na kom se spratu nalazi stan, kao i od stanja stana i starosti zgrade.
Najtraženiji stanovi su već godinama na prvom mestu u Njegoševoj ulici, na potezu od Cvetnog trga do Kalenićeve pijace, kao i u poprečnim ulicama kao što su Molerova, Kneginje Zorke, Smiljanićeva, Baba Višnjina itd.
Problem predstavlja jedino to što je potražnja za stanovima jako velika, pa se stanovi obično prodaju u fazi izgradnje pre završetka radova, a što se stanova u starim zgradama tiče, do njih je poslednjih godina isto tako teško doći jer su uglavnom oni u dobrom stanju pre nekoliko decenija već dobili novog vlasnika.
Sasomange je oglasnik koji ima sve - bilo da tražite stvari za uređenje doma, bilo da ste u potrazi sa novim autom ili planirate kupovinu nove nekretnine: u preko 90 kategorija i potkategorija, naći ćete sve što vam treba, a postavljanje oglasa je potpuno besplatno. Sve oglase možete pogledati OVDE.