31.01.2024.
Izdavanje stana strancima, sve što treba da znate: Ovaj papir nabavite u roku od 24h ili plaćate kaznu do 150.000 rsd
U ovom vodiču pronaći ćete sve neophodne informacije i smernice u vezi sa izdavanjem stana stranim državljanima.
- Izdavanje
- Da li je obavezna overa ugovora kod notara?
- Da li fizička lica moraju da podnesu poresku prijavu?
- Izdavanje stana strancima
- Ko prijavljuje boravište stranca i koji je rok?
- Kako se prijavljuje boravište stranca?
- Da li se boravište može prijaviti bez odlaska u MUP?
- Koja je kazna za neprijavljivanje boravišta stranca?
(FOTO: MONDO/Uroš Arsić; Shutterstock)
Nezavisno od toga da li se stan izdaje našim ili stranim državljanima, postoji obaveza zaključenja pisanog ugovora o zakupu stana. U odnosu na stranog državljanina, pak, postoji jedna dodatna obaveza, a to je prijava boravišta stranca.
Zakon o stanovanju i održavanju zgrada predviđa obaveznu pisanu formu ugovora o zakupu stana koji se zaključuje između vlasnika stana kao zakupodavca i lica kome se stan daje u zakup kao zakupca (nezavisno od toga de li je zakupac domaći ili strani državljanin).
Da li je obavezna overa ugovora kod notara?
Često se u praksi postavlja pitanje da li je obavezno overiti ugovor o zakupu stana kod javnog beležnika, te je bitno razjasniti da zakon predviđa obaveznu pisanu formu ovog ugovora (dakle nije dovoljan usmeni dogovor ugovornih strana o bitnim elementima ugovora), ali ne i obaveznu overu kod notara.
Iako nije obaveza, strankama se, kao dodatna sigurnost u eventaulnom sudskom sporu, može preporučiti da overe potpise na ugovoru kod javnog beležnika koji time (bez zalaženja u sadržinu ugovora) samo potvrđuje identitet potpisnika ugovora čime se isključuje mogućnost da neka od ugovornih strana kasnije osporava da je isti potpisala.
Zakonom je predviđeno šta sve ugovor o zakupu mora da sadrži, ali se u praksi, naravno, javlja potreba da se u ugovor o zakupu stana, pored obaveznih odredbi, unesu i neke dodatne odredbe i klauzule kojima se regulišu pitanja plaćanja depozita, poštovanja kućnog reda i slično.
Zaključak je da se poštovanjem obavezne pisane forme ugovora o zakupu stana uz jasno definisanje svih bitnih elemenata ugovora u svetlu okolnosti svakog konkretnog slučaja, obezbeđuju pravna sigurnost i zaštita.
(FOTO: Shutterstock)
Da li fizička lica moraju da podnesu poresku prijavu?
U cilju zaštite sopstvenih prava i interesa, zakupodavci ne bi trebalo da izbegavaju zaključivanje pisanog ugovora o zakupu uz oslanjanje samo na usmeni dogovor.
Zakupodavac koji je fizičko lice i nema registrovanu delatnost je u obavezi da primerak ugovora o zakupu stana dostavi nadležnoj poreskoj upravi u roku od 30 dana od dana zaključenja, kao i da podnese poresku prijavu u roku od 30 dana od dana naplate zakupnine.
Svedoci smo da najveći broj zakupodavaca u praksi ne poštuje ovu obavezu i ne prijavlju prihod ostvaren na ime zakupnine.
Važno je naglasiti da ukoliko Poeska uprava na bilo koji način dođe do saznanja da neko fizičko lice ostvaruje prihode po osnovu izdavanja stana u zakup, tada sprovodi postupak provere i utvrđuje da li postoji poreski prekršaj.
Izdavanje stana strancima
Kada se stan izdaje stranim državljanima, postoji obaveza prijave boravišta stranca, pa se postavljaju pitanja čija je to konkretno obaveza i gde se i na koji način vrši takva prijava.
Ko prijavljuje boravište stranca i koji je rok?
Pre svega, važno je razjasniti da je prijava boravišta stranca dužnost vlasnika nepokretnosti/stana, odnosno zakupodavca u kontekstu ove teme, a ne samog stranca.
Rok za prijavu boravišta stranca je 24 časa od časa pružanja usluge smeštaja, a prijava se vrši u dežurnoj službi policijske stanice na čijoj teritoriji je adresa stana u kome je stranac smešten, ili u područnoj policijskoj upravi, organizacionoj jedinici koja obavlja poslove u vezi sa kretanjem ili boravkom stranaca.
Kako se prijavljuje boravište stranca?
Osoba koja prijavljuje boravište stranca (u ovom slučaju zakupodavac) popunjava obrazac prijave boravišta stranca koji se dobija u policijskoj stanici, a policijskom službeniku na uvid dostavlja pasoš ili drugu ispravu koju stranac poseduje, svoju ličnu kartu kao i pravni osnov korišćenja nepokretnosti u kojoj stranac boravi ( ugovor o kupoprodaji, ostavinsko rešenje…) ukoliko vlasnik nepokretnosti ima prijavljeno prebivalište na drugoj adresi, a ne na adresi stana koji daje u zakup strancu.
Da li se boravište može prijaviti bez odlaska u MUP?
Zakupodavac može ovlastiti advokata, drugu osobu ili samog stranca da prijavi boravište stranca. Korisno je napomenuti da je prijava moguća i bez odlaska na šalter MUP-a, i to putem Portala eUprava, ali je ona rezervisana samo za građane koji su prijavljeni na ovaj portal kvalifikovanim elektronskim sertifikatom.
Takođe, postoje još dva ograničenja. Naime, ukoliko se stranac prijavljuje na adresu stana koji nije uknjižen u katastru nepokretnosti, kao i u slučaju da adresu nije moguće prepoznati u Adresnom registru Srbije, tada nije moguća elektronska prijava.
Koja je kazna za neprijavljivanje boravišta stranca?
Fizičko lice koje nadležnom organu ne prijavi boravište stranca u roku od 24 časa od časa pružanja usluge smeštaja strancu kazniće se novčanom kaznom u rasponu od 5.000 do 150.000 dinara.
Član Advokatske komore Beograda od 2013. godine. Advokatska kancelarija se pretežno bavi imovinsko-pravnim odnosima, građanskim i privrednim pravom.