29.01.2021.
Saveti za vožnju u zimskim uslovima | Sasomange blog
Sasomange ti u novom blog tekstu donosi savete kako da tvoja vožnja bude što bezbednija i prijatnija u zimskim mesecima.
- Auto-moto
Svaki iskusni vozač zna da sa hladnijim vremenom i vremenskim prilikama koje donosi zima dolaze i drugačiji uslovi vožnje. Tada je potrebno da budemo oprezni dok vozimo automobil, ali i da pre same vožnje proverimo tehničku ispravnost vozila koje koristimo. Na taj način obezbedićemo i sebi i ostalim učesnicima u saobraćaju bezbednu vožnju. Pored ta dva osnovna saveta, u ostatku teksta donosimo ti par smernica kako da tvoja vožnja u zimskim uslovima bude što prijatnija i bezbednija.
Koristi obaveznu zimsku opremu
Znamo da su zimske gume i lanci obavezna oprema za svako prevozno sredstvo od 1. novembra do 1. aprila. Nikako ne treba zaboraviti to da su zimske gume pravljene baš za zimske uslove, kada na putu može doći do pojave snežnog pokrivača i poledice, stoga nam njihove karakteristike donose mnogo bezbednije putovanje. Pored toga, one imaju mekšu smešu gazećeg sloja, ali i kraći zaustavni put u odnosu na letnje gume. Često znamo da napravimo razne greške kada je kupovina i zamena zimskih guma u pitanju, a o toj temi pročitaj više na ovom blog tekstu.
Ni dodatna zimska oprema nije na odmet
Ukoliko želiš dodatno da osiguraš svoju vožnju i svog ljubimca četvorotočkaša, bilo bi odlično da u automobilu poseduješ i dodatnu zimsku opremu. Pod tim se smatra zimska tečnost za stakla, sprej za odleđivanje stakala i za odmrzavanje brava, strugalica za led, lopata, gumene patosnice… Ukoliko te ova tema dodatno interesuje, klikni i pročitaj tekst o dodatnoj opremi za tvoj automobil na Sasomange blogu.
Takođe, veoma je zgodno da, kada krećeš na duži put, u automobilu imaš i ćebe, zamensku odeću, lampu, šibice i dodatnu hranu i piće, kao i paket prve pomoći.
Priprema automobila pre kretanja na put
Veoma je važno da pre nego kreneš na put pripremiš i proveriš svoj automobil, kako bi svi delovi automobila bili u potpunosti funkcionalni. Obrati pažnju da li brisači ispravno rade, kao i da li imaš dovoljno goriva u rezervoaru. Ukoliko ti je automobil prekriven snegom i ledom, gledaj da isti ukloniš sa svih prozora i svetlosnih površina, ali i da očistiš sneg sa svojih cipela i odeće pre nego uđeš u vozilo. Dok uklanjaš sneg i led, upali automobil, ostavi motor da radi i uključi grejanje u vozilu, koje će ti pomoći da odlediš stakla sa unutrašnje strane, ali i da zagreješ unutrašnjost automobila.
Bilo bi odlično da se dobro informišeš i o vremenskoj prognozi i prilikama na putu pre nego kreneš u avanturu sa svojim četvorotočkašem, bila ona kraća ili duža. Na ovakav način dobro planiraš svoje putovanje, ali i brineš kako o sopstvenoj bezbednosti, tako i o bezbednosti ostalih učesnika u saobraćaju.
Vožnja u zimskim uslovima
Način vožnje zimi, po snegu i poledici, u potpunosti se razlikuje od vožnje u toplijim mesecima. Kao prvo, potrebno je da se brzina kretanja automobila prilagodi samim uslovima na putu, kao i da se održava distanca sa vozilom koje je ispred. Pored toga, veoma je važno da obratimo pažnju i na ostale učesnike u saobraćaju, kako bismo eventualno mogli da predvidimo određene situacije, ali i da sve pokrete i promene radimo polako i pažljivo. Takođe, ne zaboravi da je veoma važno da voziš sa obe ruke na volanu, jer ti upravo ovo može biti od koristi kada i ako dođe do momenta proklizavanja vozila.
Nadamo se da su ti ovi saveti za vožnju u zimskim uslovima pomogli i doprineli da tvoja vožnja bude što prijatnija u bezbednija. Do sledećeg čitanja, Sasomange ti želi srećan i bezbedan put!