(FOTO: Shutterstock)
Početak nove školske godine sve je bliži, đaci se raduju polasku u školu i povratku u klupe, dok mnogi roditelji zbog brojnih troškova koji im predstoje, 1. septembar ne očekuju baš sa velikim žarom. Ponuda školske opreme na tržištu je dosta velika, spisak neophodnog školskog pribora čini se da ide u nedogled, pa se lako možete zaneti željom da svom đaku obezbedite najbolji mogući početak školske godine, preterate sa kupovinom, a takođe i kupite stvari koje mu zapravo ne trebaju i neće ih koristiti.
Na prvom mestu trebalo bi da imate u vidu da se cene školske opreme dosta razlikuju u zavisnosti kvaliteta, dizajna, stanja (polovna i nova), kao i od mesta kupovine.
Stavka br.1 - Udžbenici
Cene u prodavnicama čini se da su svakog jutra sve više, poskupljenje je evidentno u gotovo svim domenima, ali to se srećom nije odrazilo na komplete novih udžbenika u Zavodu čija je cena ove godine ostala nepromenjena. Ipak, sada dolazi na red i loša vest, a to je da su polovni udžbenici znatno poskupeli.
Udžbenici za osnovnu školu kreću se u proseku od 280 do 590, dok su za srednju malo skuplji, od 480 do 690 dinara, a na sajtu sasomange.rs, osim najvećeg izbora, udžbenike možete nabaviti po najpovoljnijim cenama.
Sveske, olovke, bojice i flomasteri
Poskupele su i sveske koje su jedan od većih izdataka jer u slučaju da kupite najjeftinije, znajte da će to biti noćna mora, jer je papir u njima izuzetno lošeg kvaliteta, neprijatnog mirisa i ima ga malo.
S druge strane, iskustvo roditelja i đaka je pokazalo da su najbolje obične drvene, grafitne, hb olovke, kao i patent olovke koje se još uvek mogu naći po ceni od oko 100 dinara po komadu.
Kada su u pitanju bojice i flomasteri, naš savet je da pri njihovoj kupovini takođe ne rasipate novac, već se odlučite za najosnovnije setove koji imaju manju cenu, uz sasvim solidan kvalitet.
Đaci u školu nose veliku količinu knjiga i školskog pribora svakog dana, pa bi zbog praktičnih razloga bilo poželjno da ranac ima više pregrada u koje će dete rasporediti sav pribor i knjige koje mora da nosi. Prema mišljenju stručnjaka, jako je važno da ranac ima dva kaiša koja idu preko ramena i da dete na pravilan način nosi ranac kako bi se teret ravnomerno rasporedio na cela leđa. Za mlađu decu i đake prvake odlično su se pokazali i rančevi koji imaju točkiće i ručku koja se izvlači kako bi se ranac vukao, što dosta olakšava detetu prenos knjiga i školske opreme.
Da cena i robna marka ne garantuju kvalitet rančeva, pokazalo se nebrojeno puta, jer su mnogi roditelji do sada bili prevareni plativši nekoliko hiljada dinara za ranac koji izdrži samo jedno polugodište. Zato je možda najvažniji savet da ne bacate novac na skupe dizajnerske rančeve i svog mališana obradujete pristojnim rancem od kvalitetnog i izdržljivog materijala koji se može naći po sasvim pristojnoj ceni.
Pernica kao omiljeni đački pribor
Deca obožavaju šarene pernice na nekoliko spratova koje su, iako skuplje od jednostavnih okruglih, lakše za organizaciju jer je sve pregledno i dete u svakom trenutku zna gde se šta od školskog pribora nalazi. Ipak, osim cene, svoje prednosti ima i okrugla pernica zato što zauzima manje mesta u rancu, lakša je i u nju staje dosta stvari.
Sve u svemu, roditelje neminovno čeka veliki trošak, ali ako racionalno kupujete i krenete na vreme sa pripremama za novu školsku godinu, uštedećete ne malu sumu i izbeći nepotreban stres.
OVDE ćete pronaći šta god vam je potrebno od školske opreme po izuzetno povoljnim cenama, a vaši klinci dočekaće prvi dan škole sa velikim osmehom na licu.
Sasomange je oglasnik za sve što tražiš u Srbiji. Oglašavanje na našem sajtu je potpuno besplatno. Iskoristi priliku da na jednostavan način zaradiš, kao i da pronađeš šta god da ti je potrebno.
(Marija Ivetić)