03.03.2022.
Dajemo vam odgovor na dilemu da li je bolje iznajmiti ili kupiti nekretninu?
U novom Sasomange blogu dajemo odgovor na večitu dilemu - da li je bolje iznajmiti ili kupiti stan.
- Nekretnine
(FOTO: Uroš Arsić)
Ukoliko niste rešili stambeno pitanje, verujemo da vam je najveća želja da jednog dana imate svoj stan. Takođe, sigurni smo da ste barem jednom rekli sebi: "Bolje da plaćam ratu kredita za moj stan nego da živim kao podstanar i dajem isto toliko za kiriju". Međutim, pre nego što se odlučite za kupovinu nekretnine, bilo bi dobro da najpre sebi postavite određena pitanja jer kupovina stana vuče sa sobom mnoge troškove o kojima zapravo i ne razmišljamo.
Sama računica nije uvek istinita, jer je mnogo kriterijuma koji odlučuju o tome šta je isplativije, te postavite sebi ovih pet pitanja jer vam mogu dati odgovor na dilemu da li je bolje iznajmiti ili kupiti nekretninu.
1. Da li ste finansijski sposobni?
Ako ste u toku nekoliko poslednjih godina često menjali poslove i ne očekujete bolju situaciju u budućnosti, kupovina nekretnine nije dobro rešenje. Vlasništvo nad stanom ili kućom podrazumeva dosta redovnih troškova: hipoteku ako ste se zadužili, porez na imovinu, komunalije, održavanje, osiguranje...
Dakle, ako niste finansijski spremni, plaćanjem kirije ustvari kupujete strpljenje za vreme kada budete sposobni za veliki korak kupovine stana.
2. Koliko dugo planirate tu da živite?
Dobra strana kod iznajmljivanja je što uvek možete da promenite lokaciju kako bi vam bio bliži posao, škola, vrtići ili slično. Dakle, ako je vaš plan da negde provedete samo par godina, stručnjaci će uvek pre savetovati da rentirate, a ne da kupujete. Čak i u slučaju da naiđete na dobru ponudu i da poželite da delujete ishitreno i iskoristite je, stanite i razmislite da li je taj grad mesto gde vidite sebe u narednim godinama. Ako nije, sačekajte i iznajmljujte stan dok vam se ne iskristališe gde želite da živite za stalno. Što duže planirate negde da ostanete, to više smisla ima da tu kupite nekretninu.
3. Kakvi su vam mesečni troškovi?
Vodič za ovo pitanje neka vam bude računica – koliko trenutno izdvajate novca za najam stana i koliki je maksimalni iznos koji ste spremni da platite za troškove stanovanja? Da biste što preciznije izračunali tu sumu potrebno je da pripremite detaljan mesečni plan kućnog budžeta.
Ukoliko kupovinu nekretnine planirate da finansirate kreditom računajte da će maksimalni iznos rate biti oko 50 odsto vaših primanja. Pitanje za vas je – da li možete da pokrijete sve svoje životne troškove sa novcem koji vam preostane? Ukoliko vam, recimo, na rentiranje stana odlazi već trećina primanja, i teško vam je da preživite mesec, kupovina nekretnine u ovom trenutku nije pametno rešenje za vas. Takođe, ne zaboravite da vam je potreban novac i za opremanje stana pored mesečnih računa i sličnog.
4. Jeste li u mogućnosti da štedite?
Još jednom, morate da pregledate sve stavke vašeg kućnog budžeta i da vidite koje su mogućnosti da mesečno uštedite neku sumu novca? Naime, kada iznajmljujete stan, velike popravke ili oštećena na nekretnini koja nisu nastala kao posledica vašeg nemara (na primer, pukla je vodovodna cev) najčešće nisu vaš trošak, nego trošak vlasnika nekretnine. Kada nekretninu posedujete, morate da računate i sa tim da će vam uvek trebati neka ušteđevina kojom ćete pokriti troškove tih "hitnih slučajeva" kao što je pucanje fasade, vodovodnih cevi, popravka instalacija... Ukoliko je vaš kućni budžet "nategnut" toliko da nema mesta ni za kakvu štednju, nepredviđeni troškovi na vašoj nekretnini mogli bi da vas uvedu u dodatne dugove, što nikada nije dobra opcija.
5. Da li je za vas važno da imate svoj stan?
Verujemo da vam je prva reakcija nakon pročitanog pitanja da ga uopšte i ne treba postavljati, odnosno da se ovako nešto ne dovodi u pitanje, međutim, možemo ga i drugačije formulisati u: koliko je za vas dobro ili loše da posedujete nekretninu? Vlasništvo nad nekretninom, kao i sve drugo, stvar je izbora. Samo vi možete da odlučite da li je za vas važno da posedujete nekretninu ili ne.
Posedovanje nekretnine vrsta je ekonomske sigurnosti koju smatramo prioritetom, ali stvarna želja da dođete do nekretnine uveliko će diktirati i vaše ponašanje prema novcu koji posedujete. Ukoliko zaista želite da imate nekretninu, opet bacite pogled na svoj kućni budžet. Na primer, možda dođete do zaključka da se možete odreći odlaska u bioskop, zimovanja, odlaska u teretanu, ili redovnog obedovanja van kuće. Spremnost da promenite svoje loše navike u potrošnji, diktiraće tempo uvećavanja vaše štednje koju ste namenili za kupovinu stana. Kada pravite računicu za kupovinu nekretnine, dobro sagledajte kakav stil života želite da vodite u godinama posle kupovine stana i da li ćete imati dovoljno novca da to finansirate.
Sasomange je oglasnik za sve što tražiš u Srbiji - bilo da tražite stvari za uređenje doma, bilo da ste u potrazi sa novim autom ili planirate kupovinu nove nekretnine: u preko 90 kategorija i potkategorija, naći ćete sve što vam treba, a postavljanje oglasa je potpuno besplatno. Sve oglase možete pogledati OVDE.