10.10.2022.
Saznajte u koji tip nekretnine se najviše isplati da investirate
U novom Sasomange blogu saznajte u koji tip nekretnine se najviše isplati da investirate, koliko vam to novca može doneti i šta je u ovom trenutku možda najisplativiji potez.
- Nekretnine
(FOTO: Shutterstock)
U poslednjih desetak godina ulaganje u nekretnine postalo je najpopularniji način ulaganja u Srbiji iz prostog razloga što se nekretnine smatraju sigurnom investicijom jer posedovati stan svakako je opipljivije nego posedovati deonicu. Takođe, niske kamatne stope i rastuća inflacija podstiču mnoge da čuvaju novac kupovinom nepokretnosti, ali postavlja se pitanje koliko je to zaista isplativo?
Koliko se tačno isplati uložiti u stan?
Imajući u vidu da inflacija postaje sve veća, a rastom cena raste i cena nekretnina, nema nikakve sumnje da je sada pravo vreme da uložite novac u kupovinu stana. Osim očiglednih finansijskih koristi koje stan može doneti njegovom vlasniku u vidu prihoda od iznajmljivanja, on vlasniku donosi i koristi ukoliko odluči da ga koristi u lične svrhe jer redovno održavanje i dalje ulaganje u stan podiže nadalje njegovu vrednost, dok vlastita nekretnina podrazumeva da ne postoje troškovi plaćanja najma.
Konkretno, kada je u pitanju računica isplativosti, recimo da stan prosečne kvadrature, npr. 51 m2 na Novom Beogradu može da se kupi po ceni od 117.000 evra, kako glasi primer sa oglasa sasomange.rs. Stan tolike kvadrature se na istom mestu može iznajmiti mesečno za 450 evra, što bi značilo da se uloženi novac vlasniku vraća kroz izdavanje za oko dvadesetak godina, ali ako uzmemo da cene stanova rastu velikom brzinom, taj rok je još za nekoliko godina kraći.
Kupovina vikendice kao korisna investicija
Kao i sa svakom nekretninom, to koliko vikendica može da bude dobra investicija najviše zavisi od njene lokacije, stanja, veličine, ali ukoliko često pobegnete van grada na vikend ili za vreme odmora, posedovanje vikendice sigurno se vrlo isplati jer posedovanje mesta na koje u svakom trenutku možete otići, a bez da platite boravak, odličan je način uštede.
S druge strane, izdavanje vikendice od 130 m2 na Avali košta 1.400 evra mesečno, što implicira da se prihod od ovakve nekretnine jako brzo vraća, ako računamo da se kuće u okolini Beograda mogu naći ispod 50.000 evra.
Što se tiče vikendica u turističkim zonama kao što su planinski centri, cena izdavanja po danu u proseku se kreće 36 evra, a u bolje opremljenim kućama za odmor i do 70 evra u sezoni. Uzevši ovu prosečnu cenu izadavanja, pod punim kapacitetom na mesečnom nivou dobit bi ponovo iznosila preko 1.000 evra, što je na godišnjem nivou više od 12.000 evra, znači rok otplate može biti kraći od 5 godina.
Garaže i parking mesta - džek pot za investitore
Iako je njihova cena u poslednje vreme značajno skočila, mogu se kupiti dobre garaže, odnosno garažna mesta i za 12.000 - 15.000 evra. One se dalje mogu iznajmljivati mesečno, a, za razliku od stana ili vikendice, ne zahtevaju dalje ulaganje niti mesečno održavanje.
Ulaganje u garažu na dobroj lokaciji može da bude pravi kec iz rukava kada je isplativost investicija u pitanju jer ih ima malo u većim gradovima, naročito u Beogradu, a potrebe za njima sve su veće zbog stalnog uvećanja broja motornih vozila.
Zato bilo da vam je neophodna garaža za lična vozila ili želite pouzdano da uložite novac, kupovina garaže je odličan potez. Najvišu cenu imaju garaže na opštinama Stari grad, Savski venac i Vračar, dok npr. cena garažnog mesta od 5m2 na Voždovcu iznosi 14.000 evra.
To znači da ako biste uložili novac u kupovinu garaže i mesečno je izdavali za 120 evra, otplatili biste je za oko 10 godina, što je dosta kratak period, ali najbolje je što nema velikih ulaganja.
Na kraju, sve najviše zavisi od ponude na kakvu naletite i dobre procene, a OVDE možete pronaći najveću ponudu stanova, vikendica i garaža po vrlo povoljnim cenama.
Sasomange je oglasnik za sve što tražiš u Srbiji. Oglašavanje na sajtu je potpuno besplatno. Iskoristi priliku da na jednostavan način zaradiš, kao i da pronađeš šta god da ti je potrebno.