22.10.2021.
Najbolji fotoaparati za početnike | Sasomange blog
Želiš da ti fotografija postane novi hobi? Saznaj koji su najbolji fotoaparati za početnike u novom sasomange.rs blog tekstu!
- Tehnika
Planiraš da kupiš fotoaparat i da kreneš da se baviš fotografijom? Potrebno je da znaš da postoje različite vrste fotoaparata, koje imaju drugačije karakteristike i performanse, a njih prati i određeni cenovni segment. U nastavku ovog teksta donosimo ti predlog najboljih fotoaparata za početnike.
Najbolje bi bilo da za početak kupiš neki polovni fotoaparat. To može da bude riskantno, ali je svakako mnogo isplativije da kao početnik uzmeš polovni aparat u poređenju sa novim. Sama ponuda polovnih fotoaparata je velika, jer se dosta ljudi bavi kako kolekcionarstvom, tako i preprodajom raznih modela. Ukoliko se odlučiš za kupovinu polovnog fotoaparata, potrebno je da vodiš računa o tome da li postoji šteta na telu aparata i prašina i ogrebotine na senzoru, kao i koji broj okidaja ima fotoaparat.
Najčešće se početnicima preporučuju DSLR aparati (Digital Single Lens Reflex). Oni prave odlične fotografije jer imaju dosta velike senzore, fotografije su čiste uz puno detalja, a ovi aparati će odlično raditi i po mraku i ne toliko idealnim uslovima za fotografisanje. Takođe, kod ovih aparata možete manuelno da podešavate više vrsta parametara, što je odlično jer ćete tako moći da pravite mnogo bolje fotografije. Na primer, možete da dobijete u potpunosti sirovu fotografiju, koju posle možete da obrađujete, ili fotografiju koju je sam aparat već obradio.
Postoje i različiti objektivi za DSLR aparate - standardni, makro, telefoto i širokougaoni. Ukoliko želite da pravite izoštrene fotografije potrebni su vam makro objektivi, dok se za pejzaže i veće fotografije koriste širokougaoni objektivi. Pri kupovini objektiva potrebno je da se zapitate za šta ćete fotoaparat konkretno koristiti, kao i koje su vam ambicije (da li želite dodatno da se profesionalno bavite fotografijom ili će vam ovo biti hobi).
Kada su u pitanju konkretne preporuke modela DSLR aparata, većinski se kupuju popularni Nikon i Canon fotoaparati. Razlika između njih jeste ta što je na Canon aparatu potrebno podešavati opcije, dok na Nikon aparatima ima manje ručnih podešavanja.
Među Nikon aparatima za početnike posebno se izdvaja model D3400. Sa automatskim podešavanjima i samim tim olakšanim korišćenjem za početnike, ovaj aparat će praviti zaista fantastične početničke fotografije. Video snimanje je u rezoluciji od 1080p, a pored toga ovaj aparat karakteriše i dugo trajanje baterije, mogućnost povezivanja putem Blututa i mnoge dodatne opcije. Uz ovaj model, preporučuju se još i D3200, D3300, D5300.
Kada je Canon u pitanju, za početnike se preporučuje model 750D. Uz pomoć odličnih ručnih podešavanja raznih karakteristika, ovaj fotoaparat će praviti izvrsne fotografije, a uz pomoć Full HD 1080p rezolucije i sjajne video snimke. Upravljanje ovim fotoaparatom je jednostavno, s obzirom da ima touchscreen, uz mogućnost rotiranja ekrana. Pored 750D, preporučuje se i 2000D koji može odlično da posluži početnicima.
Pored DSLR aparata, u poslednje vreme na tržište se probijaju i Mirrorless aparati, koji su manji u odnosu na DSLR, imaju odlične ekrane, savršeni su za snimanje video snimaka, i slično. Popularne marke ovih aparata su Sony, Fuji, Panasonic, Samsung, kao i Canon i Nikon.