(FOTO: Shutterstock)
Mobilni telefon odavno je postao primarno sredstvo komunikacije sa drugima, sredstvo preko koga proveravamo stanje na računu u banci, plaćamo komunalije, naručujemo proizvode preko interneta... Baš iz tog razloga, mobilni telefoni često su na meti napada hakera koji žele da dođu do ličnih podataka korisnika kako bi ih zloupotrebili.
Glavni načini na koje se mobilni telefoni hakuju jeste preko aplikacija koje korisnik sam instalira, a koje kriju maliciozni kod. Pokazatelji da je telefon pod napadom obično su usporen rad uređaja i drastično skraćenje trajanja baterije.
Ako zapazite jedan od tih znakova, savet stručnjaka je da deinstalirate sve aplikacije koje vam izgledaju sumnjivo i eventualno odnesete telefon na servis. Nažalost, mnogi hakovi i malwarei ne pokazuju nikakve simptome i dok otkrijete da ste hakovani može biti kasno. Vaši podaci su već zloupotrebljeni i postali ste žrtva krađe identiteta.
Iako je situacija po pitanju hakovanja dosta regulisana poslednjih nekoliko godina, u Google Play prodavnici aplikacija i dalje je moguće naći softver koji nije bezbedan i koji može biti zloupotrebljen za praćenje i hakovanje vašeg uređaja, kao i za pokušaje prevare.
Evo spiska aplikacija koje mogu da vam hakuju telefon:
QuickPic Gallery
Većina aplikacija za Google operativni sistem su korisne ili zabavne, ali ovde je reč o jednoj od zlonamernih. Galeriju za fotografije pre sedam godina preuzela je kineska kompanija Cheetah Mobile i tada je počela da je koristi za prebacivanje korisničkih podataka na sopstvene veb servere.
Aplikacija je uklonjena iz Play Store-a 2018. godine, ali se ponovno pojavila već naredne godine. Danas ima na stotine verzija, stoga je teško razaznati koja je izvorna, pa je najbolje da je uopšte ne instalirate.
UC Browser
Najpopularniji internet pretraživač za Android u Kini i Indiji šalje korisničke upite za pretraživanje u Yahoo Indija i Google bez zaštite enkripcijom. Takođe, bez enkripcije šalje brojeve IMSI i IMEI, Android ID i Wi-Fi MAC adresu Alibabinom analitičkom alatu Umeng, a korisničke geolokacijske podatke Alibabinom alatu za mapiranje AMAP.
ES File Explorer
Nekada jedna od najpopularnijih aplikacija za upravljanje datotekama sada je puna bloatwarea i oglašivačkog softvera, a i stalno pokušava da vas nagovori na preuzimanje dodatnih aplikacija. Iz Play Store prodavnice izbačena je 2019. godine pošto je priznala da je varala korisnike sa klikovima na oglasima. To znači da je aplikacija kliktala na reklame, a da mobilni uređaj toga nije bio ni svestan. Izbegavajte ovu aplikaciju u širom luku!
DU Battery Saver and Fast Charger
Ova aplikacija "čuva bateriju", ali u stvarnosti nema mogućnost da promeni brzinu punjenja vašeg uređaja. Pored toga ona reklamira i sve ostale druge aplikacije koje vidite na takvim reklama. Kul grafikoni i animacije su totalno lažne, pa je izbačena iz Google Play Store prodavnice u aprilu 2019. godine pošto je varala korisnike sa klikovima na oglasima.
Hago
Aplikacija za četovanje i igranje igrica u stvarnom vremenu sama po sebi ne predstavlja sigurnosni rizik. Ali, nudi mogućnost zarade novca igranjem i učestvovanjem, što može biti sumnjivo. Takođe, ona nudi i podsticaje za instalaciju van Play- a što nikako ne uliva poverenje.
CLEANit
Ova aplikacija briše neželjene dadotetke, ali imajte u vidu da je većina toga što reklamira štetno za vaš telefon. Na primer, brisanje keš memorije će ultimativno usporiti vaš telefon, čišćenje RAM memorije vodi do lošije baterije, dok ubijanje aplikacija koje rade u pozadini ne čuvaju vašu bateriju, kao što tvrde.
Dolphin Web Browser
Veb pregledač bez oglasa i sa podrškom za Flash i HTML 5, prati vas i šalje podatke o vama bez vašeg znanja i dozvole, uključujući i one o anonimnom surfovanju. Pa čak i ako koristite virtuelnu privatnu mrežu otkriće adresu koju je vašem uređaju dodelio provajder usluga pristupa internetu. Obrišite je odmah u slučaju da je imate instaliranu na vašem telefonu!
Na kraju, najvažniji savet koji vam možemo dati jeste da redovno ažurirate softver (i aplikacije). To možda zvuči jednostavno, ali mnogi od nas jednostavno ne ažuriraju redovno softver telefona i preuzete aplikacije, ili zaborave da to urade.
Provajderi aplikacija redovno šalju ažuriranja svog softvera kako bi uklonili bezbednosne propuste i povećali korisnost programa.
Budite u toku sa ažuriranjima radi vaše bezbednosti, a u slučaju da vas zanima novi mobilni telefon, OVDE možete pronaći telefone po vrlo povoljnim cenama.
Sasomange je oglasnik za sve što tražiš u Srbiji. Oglašavanje na sajtu je potpuno besplatno. Iskoristi priliku da na jednostavan način zaradiš, kao i da pronađeš šta god da ti je potrebno.
(Marija Ivetić)