18.04.2024.
Kućni red - koja su pravila radnim danima i vikendom, sve što treba da znate
Saznajte sve o kućnom redu u Beogradu i Novom Sadu - periodima odmora, ograničenjima na odlaganje predmeta, izvođenju građevinskih radova, bezbednosti i više. Zakoni, kazne i kako reagovati kada se pravila ne poštuju.
(FOTO: Shutterstock)
Kućni red Beograd
Odluka o opštim pravilima kućnog reda u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama na teritoriji grada Beograda stupila je na snagu 2019. godine. Doneta je od strane Skupštine grada Beograda, u skladu sa njenim ovlašćenjima, i primenjuje se na celokupnu teritoriju grada.
Ova Odluka predstavlja jedini priznati mehanizam za upravljanje zgradom i obavezna je za sve stanare stambenih jedinica na teritoriji grada. Nepoštovanje pravila kućnog reda može rezultirati intervencijom komunalne milicije koja je ovlašćena da izda prekršajni nalog i odredi novčanu kaznu.
U slučaju da dođe do narušavanja kućnog reda i mira, izlazak nadležnih organa na teren se smatra krajnjom merom. Pre toga, očekuje se da stanari, organi stambene jedinice, Skupština zgrade i upravnik preduzmu sve neophodne korake kako bi se situacija rešila na najbolji mogući način.
Upravo zbog toga, kućni red nije samo obaveza, već i odgovornost svakog stanara. On služi kao osnova za očuvanje harmonije i funkcionalnosti zajedničkog života u stambenim objektima, a njegovo poštovanje je neophodno za održavanje reda i mira u zgradama.
Period odmora
Odluka jasno definiše period odmora tokom kojeg se od stanara očekuje da se ponašaju na način koji garantuje spokojstvo, mir i tišinu u zgradi. Radnim danima kućni red važi od 16.00 do 18.00 sati, te od 22.00 do 7.00 ujutru. Kućni red vikendom je na snazi od 14.00 do 18.00 i od 22.00 do 8.00 sati subotom, odnosno do 10.00 sati nedeljom.
Tokom ovih sati strogo je zabranjeno koristiti bučne uređaje kao što su bušilice, električne testere i slično. Dozvoljena visina zvuka muzike ili kućnih aparata je do visine sobne jačine zvuka. Ako planirate porodičnu proslavu ili neki drugi vid okupljanja, obavezni ste da informišete sve stanare dva dana unapred postavljanjem obaveštenja na vidljivom mestu u zgradi. Nakon 1.00 sat posle ponoći mora vladati potpuna tišina. Ako se nedozvoljena buka čuje iz zajedničkih ili posebnih prostorija zgrade, stanarima je dozvoljeno da pozovu nadležnu osobu da interveniše.
Buka, trčanje i skakanje, kao i upotreba aparata i mašina koje mogu smetati drugim stanarima su takođe zabranjeni u navedenom periodu odmora.
Ograničenja na odlaganje predmeta
Nije dozvoljeno bacanje bilo kakvih stvari, uključujući kućni otpad, ostatke hrane, ili izlivanje vode. Takođe je zabranjeno trešenje stolnjaka, posteljine i krpa. U određenim delovima zgrade upotreba otvorenog plamena je strogo zabranjena zbog rizika od izbijanja požara.
Prisustvo kućnih ljubimaca u zgradi je dozvoljeno, a obaveza njihovih vlasnika je da osiguraju da ne prave nered u zajedničkim prostorijama i ne remete spokojstvo stanara.
Izvođenje građevinskih radova
Stanarima je dozvoljeno da obavljaju građevinske radove unutar zgrade, ali uz obavezu da ne oštete zajedničke prostorije. Pre početka radova neophodno je obavestiti upravnika zgrade i predočiti mu odobrenje od strane nadležnih organa. Takođe, potrebno je postaviti javno obaveštenje koje sadrži informacije o datumu početka, vrsti i trajanju radova. Po završetku, stanar je obavezan da prostor vrati u prvobitno stanje. Radovi su zabranjeni tokom perioda odmora, osim u slučajevima hitnih intervencija.
Bezbednost i korišćenje zajedničkih prostorija
Zaključavanje ulaznih vrata i kapije zgrade je obavezno od 23.00 do 6.00 sati leti, i od 22.00 do 6.00 sati zimi. U slučaju da zgrada poseduje interfon ulazna vrata mogu biti konstantno zaključana, pod uslovom da je takvu odluku donela Skupština stambene zajednice. Ako koristite daljinski upravljač za izlazak iz garaže ili dvorišta dužni ste da zaključate kapiju nakon izlaska.
Skupština stambene zajednice ima pravo da odredi pravila za korišćenje zajedničkih prostorija. Stanari su obavezni da prostor vrate u prvobitno stanje nakon korišćenja. Strogo je zabranjeno odlaganje otpada, crtanje i pisanje po zidovima, kao i upotreba otvorenog plamena ili pušenje u zajedničkim prostorijama.
(FOTO: Shutterstock)
Pravila za podrumske i tavanske prostorije
U podrumskim prostorijama strogo je zabranjeno skladištenje zapaljivih materija i tečnosti. Prozori podruma moraju biti obezbeđeni rešetkama ili gustom žičanom mrežom kako bi se sprečilo unošenje potencijalno opasnih predmeta. Ulazna vrata podruma moraju biti zaključana, a ključ treba da bude u posedu stanara.
Ogrevni materijal sme se čuvati isključivo u podrumu, ili na drugim lokacijama koje odredi Skupština stambene zajednice u slučaju da zgrada nema podrum. U stanovima nije dozvoljena priprema i cepanje drva. Nakon unošenja ogrevnog materijala, stanari su obavezni da očiste prostor gde je materijal bio istovaren.
Sušenje veša na terasama i lođama je dozvoljeno, ali samo pod uslovom da veš nije vidljiv sa spoljne strane. Ovo pravilo je postavljeno kako bi se očuvala vizuelna harmonija zgrade i izbeglo narušavanje njenog izgleda.
Stari nameštaj, sudovi za bacanje i drva za ogrev su predmeti čije držanje nije dozvoljeno na terasama i lođama. Osim što narušavaju estetiku, ovakvi predmeti mogu predstavljati i potencijalnu opasnost, posebno u slučaju nevremena ili jakih vetrova.
Što se tiče tavanskog prostora, ulazna vrata moraju biti konstantno zaključana. Ključ se nalazi kod osobe koju je odredila Skupština stambene zajednice. I na tavanu je zabranjeno skladištenje zapaljivih materija i tečnosti. Pristup krovu je dozvoljen samo stručnim licima za potrebe popravki, postavljanja antena, uklanjanja snega i leda i sličnih radova.
Upravljanje zemljištem i održavanje
Skupština stambene zajednice može odlučiti o nameni zemljišta koje je u redovnoj upotrebi zgrade. Na tom zemljištu mogu biti određene zone za dečiju igru, trešenje tepiha, parkiranje vozila, kao i za obavljanje drugih uobičajenih aktivnosti. Upotreba otvorenog plamena na zemljištu je strogo zabranjena zbog rizika od požara.
Za zajedničke prostorije mora da se napravi raspored tako da svaki stanar ima pravo korišćenja te prostorije bar jednom nedeljno. Stanari se mogu dogovoriti i zajedno urediti zemljište ispred zgrade tako da je pogodno za potrebe stanara i njihove dece. Može se iskoristiti za postavljanje klupa, stolova, ljuljaški, klackalica i ostalog mobilijara za najmlađe, a uz saglasnost stanara mogu se postaviti i sprave za vežbanje.
Takođe, stanari su obavezni da uklanjaju sneg i led sa prozora, terasa, balkona i lođa, i to na način koji neće oštetiti zajedničke prostore niti ugroziti bezbednost drugih stanara i prolaznika. Takođe su dužni da tokom zimskih meseci preduzmu neophodne mere zaštite vodovodnih i kanalizacionih instalacija i uređaja od smrzavanja.
Upravnik zgrade je dužan da se stara o uklanjanju snega ili leda sa zajedničkih delova zgrade.
Lift i hodnici
Korišćenje liftova mora da bude u skladu sa onim što je napisano na vratima od strane proizvođača. Kada je lift u kvaru upozorenje mora biti istaknuto na svim vratima, dok je upravnik zgrade u obavezi da obavesti organizaciju zaduženu za popravku i održavanje.
Hodnici u zgradi moraju stalno biti osvetljeni ukoliko u zgradi ne postoji automatsko, odnosno senzorsko osvetljenje.
(FOTO: Shutterstock)
Komunalna policija
Inspekcijski nadzor obavljaju nadležne organizacione jedinice gradske opštine, putem komunalnog i građevinskog inspektora. U okviru svojih ovlašćenja inspektor ili komunalni milicioner ima pravo da izda prekršajni nalog za prekršaje koji su sankcionisani fiksnim novčanim kaznama.
Novčane kazne za nepoštovanje ovih odredbi variraju i kreću se u rasponu od 5.000 do 150.000 dinara.
Kućni red Novi Sad
U Novom Sadu period dnevnog odmora je od 16h do 18h kako radnim danima, tako i vikendom. Ovo je vreme kada je zabranjeno praviti buku koja bi mogla da naruši kućni mir. Zabranjeno je vikanje, trčanje, skakanje i korišćenje mašina, uređaja i alata koji proizvode veliku buku.
Noćni period odmora je definisan nešto drugačije u odnosu na Beograd. Radnim danima noćni odmor traje od 23h do 5h ujutru, dok je vikendom produžen do 7h. Ovo je vreme kada je potrebno smanjiti sve aktivnosti koje bi mogle da ometaju spavanje i odmor drugih stanara.
Kada je reč o spoljašnjim aktivnostima kao što je, na primer, košenje trave i one moraju biti usklađene sa vremenom odmora. Kućne žurke i slavlja su dozvoljeni čak i u vreme odmora pod uslovom da je obaveštenje o tome postavljeno na vidnom mestu u zgradi. Međutim, ni u tom slučaju zabave ne smeju trajati duže od sat vremena posle ponoći.
Šta kada se ne poštuje kućni red?
Ako se suočite sa situacijom gde neko od komšija krši kućni red prvi korak je da se obratite upravniku zgrade. Upravnik je osoba koja je zadužena za održavanje reda u zgradi i rešavanje problema među stanarima. Ako upravnik ne može da reši problem sledeći korak je inspekcijski nadzor.
U Novom Sadu, u slučaju nepoštovanja kućnog reda, stanari mogu pozvati Građevinsku ili Komunalnu inspekciju. Upravnik zgrade je dužan da inspektorima pruži sve potrebne informacije o ponašanju stanara i slučajevima kršenja kućnog reda.
Kada je reč o kaznama one su jasno definisane. Novčana kazna za pravljenje buke u vreme odmora iznosi 10.000 dinara za fizičko lice koje je prekršilac. Osim toga, kazne od 10.000 dinara predviđene su i za druge prekršaje kao što su neodgovarajuće izvođenje radova, nezaključavanje ulaza, neprijavljivanje stanara i šaranje po zidovima. Ako je prekršilac pravno lice, kazna se penje na 50.000 dinara. Odgovorno lice u pravnom licu plaća kaznu od 10.000 dinara, dok je za preduzetnike kazna 30.000 dinara.