25.06.2024.
Gde kupiti stan u Beogradu ispod 70.000 evra: Lokacije za studente i mlade poslovne ljude
U Beogradu je teško naći stan ispod 70.000 evra, osim na rubovima grada. Nekretnine su male kvadrature, često garsonjere, tražene od studenata i mladih.
(FOTO: Shutterstock)
Milosav Teofilović, vlasnik agencije Teofil nekretnine tvrdi da, kada je Beograd u pitanju, za ovaj iznos trenutno nekretnina može da se pazari samo na obodu grada i to do nekih od 20 ili 25 metara kvadratnih:
- Ovakvi stanovi su jako retko u ponudi, a veće kvadrature do 50 kvadrata za 70.000 evra mogu da se kupe isključivo u prigradskim opštinama Sopot, Mladenovac, Lazarevac, Obrenovac… Bliže gradu, isključivo manje kvadrature i to su uglavnom garsonjere, eventualno jednosobni stanovi. Retko s emože pojaviti i neki stan drugačije strukture, tipa dvoiposoban sa manjim spavaćim sobama. Dodatno, takvim nekretninama je potrebno ozbiljno renoviranje što zahteva dodatna ulaganja - objašnjava Teofilović i navodi da je nešto drugačija situacija kada je novogradnja u pitanju.
U tom slučaju za ovaj iznos može da se kupi samo neki polusuturen, ali interesantno je da kupci takvih stanova uglavnom realizuju uzimaju stambeni kredit. Naravno, traže da se ispune i neka njihova očekivanja i to pre svega sigurnost. Ipak, takvih nekretnine je malo i retko su u ponudi preko agencije - kaže Teofilović.
I Uroš Jovanović, vlasnik agencije ART nekretnine naglašava da je jako teško pronaći nekretninu do 70.000 evra u Beogradu, bar kada se govori o samom gradu.
- Po pravilu to su garsonjere, odnosno kvadrature od 16 do najviše 28 kvadratnih metara. Ako ste ograničeni ovim budžetom ne možete baš ni da birate lokaciju, pa tako jedino možete da računate na stanove u, recimo, naseljima Mirijevo, Karaburma, Rakovica ili Braće Jerković. Ovde se inače cene bez problema kreću od 2.500, pa čaki do 3.000 evra po kvadratu. Problem sa njima je što ih ima jako malo na tržištu i, uglavnom, čim se pojave odmah se i prodaju. Nekada ranije kada su se gradile stambene zgrade takvih manjih stanova bilo je jako malo, jednostavno nije bilo potrebe za njima, nisu se tražili pa se po pravilu nalazio po jedan takav na spratu, a nekada čak ni toliko – kaže Jovanović.
On dalje navodi da postoje zgrade koje po svojoj strukturi nemaju nijednu garsonjeru, iako su trenutno jako tražene na tržištu. Za njih su najviše zainteresovani roditelji studenata koji ne znaju da li će njihova deca nastaviti da žive u glavnom gradu, pa gledaju da im kupe što manji stan zbog cene:
- Kupuju ih i mladi ljudi kao prvu nekretninu kada počnu da zarađuju, jer idu sa pretpostavkom da će kasnije kada budu mogli da kupe sebi veću nekretninu, ovu moći da izdaju i da im eventualno ona otplaćuje stambeni kredit. Jako kratko se zadržavaju na oglasima jer, recimo, garsonjeru od 50.000 svi žele da kupe i ona odmah ode, što potpuno logično jer je to danas jako tražena roba.
Naš sagovornik navodi i da cena po kvadratu za takve stanove nije proporcionalna onima koje važe.:
- Razlika u ceni po kvadratu za istu lokaciju i te kako postoji. Na primer, stan od 18 kvadrata na Karaburmi košta 45.000 evra, a prvi sledeći ima 35 kvadratnih metara i cene ga 80.000 evra. Već sledeća kategorija, odnosno malo veći broj kvadrata traži budžet veći i do 20.000 evra, što je za većinu kupaca ozbiljan novac. Najtraženiji su, ipak, jednoiposobni stanovi sa jednom spavaćom sobom od nekih tridesetak kvadrata i oni mogu da se pronađu, ali jako retko, na Mirijevu, Karaburmi ili u Rakovici. Naravno mogu i u rubnim opštinama, ali kada govorimo o nekom gradskom jezgru, onda samo ovde.
Za 70.000 evra, naglašava Jovanović, mogu da se kupe tako mali stanovi i u nekom suterenu, mada je i njih prilično malo na tržištu. On navodi da na najtraženijim lokacijama poput Novog Beograda, Zemuna, Vračara ili Gornjeg Dorćola, je u današnje vreme apsolutno nemoguće pronaći takvu nekretninu.
- Tu u ponudi skoro da nema garsonjera. Primera radi, bila je pre godinu dana jedna od 25 kvadrata u Makedonskoj ulici, gde je vlasnik tražio 5.000 evra po kvadratu. I naravno da je uspeo da je proda. Tako da ko ima budžet do 70.000 evra može da računa na stančić u naseljima sa Leve obale Dunava, u Krnjači, Borči, Padinskoj Skeli… Ili na drugoj strani, u Sremčici ili Železniku, dok je u gradskom jezgru to apsolutno nemoguće – tvrdi vlasnik ART nekretnina.
Diplomirani novinar FPN sa masterom iz ekonomije i dugogodišnjim iskustvom stečenim u redakcijama najtiražnijih novina i najčitanijih portala u Srbiji. Trenutno na poziciji urednika redakcije "Kurir biznis".
Vlasnik agencije Teofil nekretnine, vodi svoju agenciju s posebnim fokusom na profesionalnost i transparentnost u svetu nekretnina.