17.01.2024.
Kako da se preselite bez stresa: Vodič za preseljenje, korak po korak - sačuvajte vreme, novac i živce
Preseljenje za neke predstavlja novi početak, za druge uzbudljivu avanturu, ali istovremeno može biti i izvor stresa i zabrinutosti.
(FOTO: MONDO/Stefan Stojanović)
Ovaj sveobuhvatni vodič osmišljen je da vam preseljenje učini što jednostavnijim i lakšim, da vam pruži praktične savete, korisne trikove i proverene metode kako biste se uspešno preselili i pritom sačuvali svoje vreme, novac i živce. U narednih nekoliko koraka pokušaćemo da pokrijemo sve aspekte preseljenja - od planiranja i pakovanja, preko izbora kompanije za selidbu, pa sve do adaptacije u novoj sredini.
1. Planiranje preseljenja
Dobar plan je pola posla. Pre nego što krenete u sam proces selidbe važno je da napravite detaljan plan kako bi sve prošlo što lakše. U nastavku vam donosimo nekoliko ključnih koraka na koje bi trebalo da obratite pažnju.
- Počnite na vreme
Savet je da sa planiranjem počnete najmanje mesec dana unapred. Ovo će vam dati dovoljno vremena da razmotrite sve detalje, uključujući najpovoljnije datume za preseljenje, usklađivanje vašeg radnog rasporeda i planiranje rasporeda škole ili vrtića za decu.
- Organizujte budžet
Odredite budžet za preseljenje i uključite u njega troškove transporta, pakovanja i eventualnog skladištenja, a ostavite prostora i za neplanirane izdatke. Ne zaboravite na potencijalne troškove čišćenja i popravki kako u starom, tako i u novom domu.
- Napravite listu za pakovanje
Kreirajte detaljnu listu u kojoj ćete podeliti stvari po kategorijama (odeća, elektronika, dokumenta, itd.) kako biste olakšali pakovanje i raspakivanje. Razmislite i o stvarima koje će vam biti neophodne odmah po dolasku kao što su posteljina, odeća, osnovni kuhinjski pribor, sredstva za higijenu i sl.
2. Izbor prave transportne kompanije
Druga stvar koju na vreme treba da rešite je izbor prave transportne kompanije koja će vam omogućiti efikasno i sigurno preseljenje. Evo nekoliko koraka za pronalaženje najbolje opcije:
- Istražite ponudu
Potražite kompanije sa dobrim ocenama i rejtingom. Pročitajte iskustva prethodnih korisnika na google-u i na društvenim mrežama i ne zaboravite da pitate prijatelje i familiju za preporuke.
- Uporedite ponude
Ne birajte prvu dostupnu opciju već izdvojite vreme za upoređivanje cena i uslova više kompanija. Razmotrite sve aspekte njihove ponude, obratite pažnju na pouzdanosti, brzinu isporuke i dodatne usluge kao što su pakovanje i skladištenje.
- Proverite uslove osiguranja
Potrudite se da odaberete kompaniju koja će omogućiti da vaši predmeti budu osigurani tokom transporta. Proverite šta osiguranje pokriva u slučaju oštećenja ili gubitka stvari i razmislite o dodatnom osiguranju za posebno vredne predmete.
3. Pakovanje
Efikasno pakovanje je jedna od ključnih stvari za uspešno preseljenje. Evo nekoliko saveta koji vam mogu olakšati ovaj zahtevan posao:
- Razvrstajte stvari
Pre pakovanja, detaljno razvrstajte stvari u kategorije poput "često korišćeno", "retko korišćeno" i "za doniranje ili prodaju". Ovo će vam pomoći da smanjite količinu stvari koje nosite i olakšate proces raspakivanja.
- Snabdejte se kvalitetnim materijalom
Koristite čvrste kutije, kvalitetnu zaštitnu foliju, i pucketavu foliju za dodatnu zaštitu. Takođe, koristite specijalizovane kutije za krhke predmete poput posuđa i elektronike.
- Planirajte pakovanje “po prostorijama”
Počnite pakovanjem stvari koje vam nisu potrebne na dnevnoj bazi. Pakujte sobu po sobu, što će vam kasnije olakšati raspakivanje. Na primer, prvo spakujte sezonske stvari koje vam stoje u ostavi, zatim, na primer, stvari iz gostinske sobe koje retko koristite, a potom pređite na manje korišćene predmete iz dnevnog boravka.
- Obezbedite važne dokumente
Osigurajte da su svi vaši važni dokumenti (lična karta, pasoš, važni ugovori) na sigurnom i lako dostupnom mestu. Razmotrite korišćenje sigurnosnog depozitnog sandučeta ili pouzdane lokacije kod prijatelja ili porodice za čuvanje najvažnijih dokumenata tokom preseljenja.
(FOTO: Shutterstock)
4. Promena adrese
Promena adrese je važan administrativni zadatak koji ne smete zanemariti. Evo šta treba da uradite:
- Obavestite važne institucije
Obavestite sve relevantne institucije o promeni adrese. To uključuje banke, osiguravajuće kuće, radno mesto, škole i državne institucije.
- Preselite usluge
Organizujte prebacivanje ili otkazivanje usluga kao što su internet, kablovska televizija, i slično. Ako je moguće, pokušajte da uskladite prekid starih usluga sa početkom novih kako ne biste ostali bez bitnih usluga u bilo kom trenutku.
5. Priprema nove lokacije
Priprema nove lokacije pre nego što stignu vaše stvari može učiniti preseljenje znatno lakšim. Evo nekoliko dodatnih saveta:
- Posećujte novu lokaciju
Ako je moguće, posetite novi dom nekoliko puta pre preseljenja. Ovo će vam pomoći da vizualizujete raspored stvari i identifikujete potrebne popravke ili prepravke. Takođe, razmislite o tome gde ćete postaviti veće komade nameštaja.
- Čišćenje i popravke
Očistite novi dom pre preseljenja. Ukoliko su potrebne manje popravke, kao što su popravka slavina ili osvežavanje boje na zidovima, pokušajte to završiti pre dolaska stvari.
- Sigurnost
Proverite sigurnosne sisteme, brave na vratima i prozorima. Razmotrite instalaciju sistema za nadzor ili alarmnih sistema za dodatnu sigurnost. Takođe, upoznajte se sa lokalnim sigurnosnim protokolima i evakuacionim rutama.
6. Dan preseljenja
Sam dan preseljenja može biti izazovan ali sa pravim pripremama i uz ove savete može proći bez većih problema.
- Krenite na vreme
Počnite sa pripremama rano ujutru. Napravite vremenski raspored koji uključuje vreme dolaska i odlaska transportnih vozila i redosled unošenja i iznošenja stvari. Takođe, ukoliko imate malu decu na vreme organizujte njihovo čuvanje kako biste bili što efikasniji a njih poštedeli stresa.
- Kutija za prvi dan
Pripremite posebnu kutiju sa stvarima koje će vam biti potrebne odmah nakon preseljenja, poput osnovnih alata, sredstava za higijenu, odeće, i osnovne hrane i pića.
- Komunikacija sa transportnom kompanijom
Održavajte stalnu komunikaciju sa kompanijom koja vam pomaže u preseljenju. Proverite da li imaju tačnu adresu i vreme dolaska i razjasnite sva pitanja koja imaju u vezi sa rasporedom i postupkom prenošenja stvari i eventualnim pitanjima u vezi sa korišćenjem lifta i zajedničkih prostorija u zgradi.
(FOTO: Shutterstock)
7. Prilagođavanje na novo životno okruženje
Prilagođavanje novoj sredini i promenama koje preseljenje donosi je takođe važno. Evo nekoliko saveta kako da sebi olakšate adaptaciju na novo okruženje.
- Detaljno istražite okolinu
Provedite vreme istražujući svoje novo okruženje. Posetite lokalne prodavnice, parkove i druge javne prostore. Ovo će vam pomoći da se brže naviknete na novu sredinu i pronađete sve potrebne usluge.
- Ne zanemarujte dekoraciju
Prioritetno raspakujte stvari koje su vam neophodne za svakodnevni život i postavite svoj dom tako da se odmah osećate udobno i prijatno. Dekoracija i raspored nameštaja mogu značajno uticati na vaš osećaj pripadnosti.
- Što pre krenite u socijalizaciju
Od starta pokušajte da se uključite u svoju novu zajednicu. Razmotrite učestvovanje u lokalnim događanjima, pridružite se klubovima ili grupama koje odgovaraju vašim interesima. To može biti sjajan način za stvaranje novih prijateljstava i veza.
- Stvarajte nove rutine
Razvijte nove dnevne rutine koje odgovaraju vašem novom okruženju. To može uključivati novu rutu za šetnju, novi raspored za vežbanje ili novo vreme za opuštanje.
- Zatražite emocionalnu podršku
Preseljenje može biti emocionalno zahtevno. Razgovarajte o svojim osećanjima sa porodicom, prijateljima ili profesionalnim savetnikom. To može pomoći u prevazilaženju stresa i tuge zbog napuštanja starog doma.
- Budite otvoreni za nova iskustva
Pokušajte na preseljenje da gledate kao na priliku za nove početke. Razmislite o novim hobijima u aktivnostima koje su su dostupne u vašoj novoj zajednici. To može biti izuzetno korisno za vašu prilagodbu i stvaranje pozitivnih iskustava u novom domu.