09.12.2024.
Kako do stambenog kredita sa nižim učešćem?
Saznajte kako smanjiti učešće za stambeni kredit na 10%. Preporuka Narodne banke Srbije olakšava kupovinu prve nekretnine, dok banke nude posebne uslove uz dodatne oblike obezbeđenja. Detaljno o svim opcijama i uslovima za kredit sa nižim učešćem.
- Finansije
(FOTO: Shutterstock)
Narodna banka Srbije dala je 2020. godine preporuku poslovnim bankama da smanje učešće za stambene kredite sa 20 na deset odsto. Ova preporuka i dalje je na snazi, ali kako nije reč o zakonskoj regulativi samo neke od banaka u svojoj ponudi imaju kredite sa učešćem od deset odsto, kaže u razgovoru za Biznis.rs kreditni savetnik agencije City Expert Snežana Vukmirović.
“Osnovni uslov da bi klijent mogao da aplicira za takav kredit jeste da je kupac prve nekretnine, odnosno da u svom vlasništvu ili suvlasništvu nije posedovao kuću ili stan. Postoji i mogućnost da klijent da učešće od deset odsto, ali da predmet hipoteke bude druga nekretnina ili dve nekretnine – ona koja se kupuje i još jedna dodatna čija će ukupna tržišna vrednost biti u odgovarajućem LTV odnosu (loan–to–value ratio) sa iznosom kredita. Za takav kredit mogu aplicirati svi, nevezano da li su kupci prve nekretnine ili ne”, napominje naša sagovornica.
Prema njenim rečima, svega nekoliko banaka u svojoj ponudi ima kredit sa učešćem od deset odsto. Takav zajam ponekad se realizuje dodatnim sredstvima obezbeđenja – poput polise NKOSK osiguranja (Nacionalna korporacija za osiguranje stambenih kredita), jemstva drugog fizičkog lica ili ograničenim iznosom i rokom otplate.
“Uslovi su različiti od banke do banke, ali većini klijenata uspevamo da pronađemo adekvatnu ponudu. Konačna odluka da li će kredit biti odobren sa učešćem od deset odsto i da li će banka imati dodatne zahteve koje klijent treba da obezbedi zavisi od sagledavanja celokupnog kreditnog zahteva”, dodaje Vukmirović.
Većina poslovnih banaka u Srbiji klijentima nudi stambene kredite sa 20 odsto minimalnog učešća. Ipak, banka može da zahteva i veće učešće ukoliko je nekretnina skuplja, ukoliko se kupuje na katastarskoj opštini sa malim brojem stanovnika ili je u pitanju kupovina kuće sa većom okućnicom.
“Ako je u pitanju kupovina nekretnine u izgradnji, najveći broj investitora insistira na uplati od 20 odsto prilikom potpisivanja predugovora, dok se ostatak isplaćuje kasnije iz kredita. Kada klijent obezbedi 20 odsto cene nekretnine on ima veći izbor banaka, zadužuje se manje i samim tim će rata biti niža, kao i ukupan iznos kamate koji vraća do kraja otplate kredita”, ističe naša sagovornica.
(FOTO: Shutterstock)
Na pitanje kako kupci obezbeđuju ne tako mali novac za učešće, Snežana Vukmirović kaže da je u najvećem broju slučajeva reč o ušteđevini, pozajmicama ili poklonima u okviru porodice.
Takođe, novac često obezbeđuju i udruživanjem zarade sa supružnikom, a ponekad sredstvima iz gotovinskog kredita, ukoliko za to imaju dovoljnu kreditnu sposobnost. Činjenica je da kupci koji žele da reše svoje stambeno pitanje uz pomoć kredita ne mogu da dođu do zajma bez učešća.
“U bilo kojoj opciji klijentu je potreban bar neki deo sopstvenih sredstava, čak i kada kao hipoteku za stambeni kredit daje drugu nekretninu koja ima daleko veću tržišnu vrednost. Subvencijom države za majke određeni broj klijenata može obezbediti sebi kupovinu stana bez učešća”, napominje kreditni savetnik agencije City Expert.
Koji su ključni uslovi za dobijanje stambenog kredita?
Naša sagovornica kaže da su osnovni uslovi za dobijanje stambenog kredita adekvatan radni staž, status zaposlenja, uredna kreditna istorija, dovoljna kreditna sposbnost i, naravno, obezbeđeno učešće.
“Uslov je i adekvatna nekretnina koja će biti predmet hipoteke, a koja mora biti uknjižena, bez tereta i zabeležbi, sa urednim imovinskim sledom. Ukoliko je u pitanju kupovina nekretnine u izgradnji banke najčešće kreditiraju kada se dostigne procenat završenosti od 80 odsto, osim ako je u pitanju kupovina stana kod nekih projekata koji su predmet projektnog finansiranja određene banke”, zaključuje kreditni savetnik agencije City Expert Snežana Vukmirović.
(Izvor biznis.rs)