16.02.2024.
Šta kupci i prodavci najčešće pitaju agente? Zbog jedne stvari nekretnine mesecima stoje na oglasima
Kupoprodaja nekretnina je zahtevan, složen i odgovoran posao i zato neretko možemo čuti da se ubraja u najstresnije životne situacije. Prodavci, ali i kupci najčešće kontaktiraju agencije za promet nekretnina sa namerom da što bolje prodaju stan, odnosno da dobiju što veći iznos novca.
(FOTO: Shutterstock)
Preporuka je da se prodaja i kupovina uvek povere profesionalcima jer greške koje su posledica neznanja, neinformisanosti i manjka iskustva mogu kasnije imati previsoku cenu.
Ipak, prodavci često misle da su agenti svemogući i da je dovoljno da iznesu svoje želje i zahteve kakvi god oni bili, a da će njihova realizacija biti stoprocentna. To, naravno, u realnosti nije uvek tako i to nam potvrđuje Marija Ninković iz agencije Mezzanine Real Estate.
Ona kaže da je svaki klijent priča za sebe, ali da postoji nekoliko pitanja na koja odgovor traže svi.
- Kada je u pitanju prodaja stana uvek je prva tema cena. Čim stupe u kontak sa nama traže nam da procenimo vrednost njihove nekretnine. Važno im je naše mišljenje, mada ga u određenom broju slučajeva ne uvaže i ne ispoštuju. Najčešće traže da oglašena cena bude veća od one koju je agent procenio i po pravilu svoj stan vrednuju više od onoga što je njegova realna tržišna vrednost. U svakom slučaju, uvek imaju mogućnost angažovanja ovlašćenog procenitelja koji će za nekih 100 evra odraditi posao, ali to retko ko i uradi.
Naša sagovornica smatra da je to glavni razlog što u oglasima često imamo nepokretnosti koje su preskupe i koje dugo ostanu na oglasima i teško se prodaju.
- Drugo pitanje koje nam postavljaju je “koliko brzo ću prodati stan?“ Na ovo pitanje je apsolutno nemoguće dati odgovor jer to zavisi od mnogo faktora na koje često ne možemo da utičemo. Brzina realizacije najviše zavisi od cene i prodavci toga vrlo brzo
postanu svesni. Ako je stan ili kuća adekvatno oglašena i cena bar približno realna kupci će se javljati, u suprotnom neće biti interesovanja. Znači, ako je cena neadekvatna, što se vrlo često dešava, nekretnina će na oglasima stajati mesecima, bez obzira što većina agencija odlično odradi svoj posao. Dakle, problem nastaje ako prodavac insistira na iznosu koji je nerealan - objašnjava Ninković.
(FOTO: Shutterstock)
Ona dalje navodi da je treće najčeće pitanje vezano za dokumentaciju. Dešava se da papiri nisu uredni, da im nešto nedostaje, da nemaju ugovor u originalu ili da imaju neku zabeležbu, a sve to dodatno otežava ceo proces:
- Agenti i njihovi klijenti zavise od katastra i sudova, a sa njima ponekad teško sarađivati. Komunikacija je otežana, nekada su neažurni su i nepristupačni, što vlasnici i sami znaju pa posao prepuštaju nama. Međutim, u poslednje vreme ni mi ne možemo mnogo da pomognemo. Najgore od svega je što se ponekad desi da zbog nadležnih institucija vlasnici stanova ne mogu da raspolažu nekretninom onako kako treba. Primera radi, danas svaka promena u katastru ide isključivo preko ovlašćenih advokata i mnogo košta. Nekada je agent mogao da zakaže sastanak sa pravnom službom ako, recimo, stan nije uklnjižen ili dugo čeka na uknjižbu. Sada to više nije moguće i to dodatno otežava posao.
Ninković kaže i da su kupci dosta samostalniji od prodavaca i da često u početku sami traže nekretninu i gledaju oglase, pa tek onda pozovu agenciju.
- Kada nam se obrate prvo pitanje koje nam postave je da li je oglašena cena nekog stana fiksna. Tu se opet vraćamo na prodavce i njihove nerealne iznose u oglasima. Međutim, kupci ne sede skrštenih ruku i oni daju svoju ponudu, što je dobro. I one koji pazare stan zanimaju svi papiri i često insistiraju da ih advokat pogleda.
Naša sagovornica tvrdi da danas na tržištu prodavac diktira prodaju, na šta naravno ima pravo, samo je pitanje da li će tržište na kraju sve to moći da isprati.
Diplomirani novinar FPN sa masterom iz ekonomije i dugogodišnjim iskustvom stečenim u redakcijama najtiražnijih novina i najčitanijih portala u Srbiji. Trenutno na poziciji urednika redakcije "Kurir biznis".