02.06.2024.
Kako napraviti Smart TV od starog televizora: Kako do pravog multimedijalnog centra sa vrlo malo ili čak bez ulaganja
Verovatno u kući već imate sve što je potrebno da biste od starog televizora napravili Smart TV. Čak i ako nemate, neće biti potrebno da mnogo uložite.
- Uređenje doma
Ukoliko imate stariji televizor koji ima HDMI port i radi kako treba, možete mu udahnuti “novi život“ i nastaviti da ga koristite bez potrebe da kupujete nov Smart TV. Sve što je potrebno jeste da znate kako napaviti smart TV od starog televizora.
Zapravo, postoji nekoliko načina kako napraviti smart TV od starog televizora, a krajnji cilj je svakog od njih je bez po muke koristite aplikacije kao što su Netflix, HBO Max, YouTube i druge, te gledate video-zapise visokog kvaliteta na svom ekranu.
Pored toga, nakon što od starog televizora napravite Smart TV, postaće vam dostupne i sve druge funkcionalnosti koje pametni televizori nude, a za to nećete morati da izdvojite puno novca. Više detalja vas čeka u nastavku ovog teksta. Krenimo.
Opcija 1: Napravite Smart TV od starog televizora pomoću Set-Top-Box uređaja
Set-Top-Box uređaj, poznat i pod imenima Smart TV Stick, Media Box i Smart TV Box, je jeftin i lak način da napravite Smart TV od svog starog televizora i da uživate u svim čarima Android ili Android TV operativnog sistema, u zavisnosti od toga za koji se model Set-Top-Box uređaja odlučite.
Ovde su vam na raspolaganju dve opcije, tj. dve osnovne vrste Set-Top-Box uređaja, koje se međusobno razlikuju po performansama tj. po “snazi” procesora koji je u Set-Top-Box ugrađen, a od koga direktno zavise i mogućnosti koje ćete imati na raspolaganju.
Prva, skromnija opcija je Smart TV Stick koji vam omogućava da, preko starog televizora, pristupite internetu i gledate video-sadrža. Ovi uređaji su relativno mali i liče na USB flash memoriju. Za povezivanje sa televizorom potrebno je samo da Smart TV Stick ubacite u HDMI priključak na TV-u i uključite ga u struju, da potom u opcijama televizora odaberete da signal “vuče” sa HDMI porta u koji ste uključiti Smart TV Stick.
Među popularnijim uređajima ovog tipa je Google Chromecast, ali i neke imitacije ovog uređaja, koje su znatno lošijeg kvaliteta. Google Chromecast i njegovi “klonovi” omogućavaju i povezivanje telefona sa televizorom. Pored ovih uređaja, popularan je i Xiaomi Mi TV Stick, koji postoji u “običnoj” i 4K verziji.
Druga, moćnija varijanta je Smart TV Box koji, pored mogućnosti odlaska na internet i gledanja videa, pruža i mogućnost igranja video-igara koje možete preuzeti sa Google Play prodavnice, pod uslovom da se opredelite za Set-Top-Box koji koristi Android ili, još bolje, Android TV operativni sistem. Uz to, moći ćete da pristupate i društvenim mrežama i brojnim drugim online servisima. Drugim rečima, ovi uređaji su mali računari.
Smart TV Box je fizički malo veći od Smart TV Stick-a, a sa televizorom se povezuje putem HDMI kabla. Popularni uređaji ovog tipa su Apple TV ili Xiaomi Mi Box S.
Za koju god opciju da se odlučite, nakon što uređaj povežete sa televizorom biće potrebno da ga povežete i na svoju lokalnu mrežu (putem Wi-Fi veze ili putem kabla, u zavosnosti od mogućnosti uređaja), te da podesite osnovne parametre kako biste mogli da pristupite prodavnici aplikacija.
To je to, napravili ste smart TV od svog starog televizora.
Opcija 2: Kako napraviti Smart TV od starog televizora pomoću gaming konzole?
Ukoliko imate Sony PlayStation ili Microsoft Xbox gaming konzolu, možete je iskoristiti da napravite Smart TV od starog običnog televizora. Naime, ovi uređaji imaju mogućnost pristupanja različitim aplikacijama i poseduju svoju internu memoriju, tako da ih možete koristiti i da sačuvate video i audio fajlove u njima.
Sve što je potrebno jeste da povežete konzolu sa televizorom, kao i kada želite da igrate igre, a zatim iz menija izaberete i pokrenete neku od dostupnih aplikacija kao što su Netflix, Amazon Prime, YouTube ili HBO max. Naravno, za većinu ovih aplikacija će vam biti potrebna pretplata kako biste imali pristup kompletnom sadržaju, kako biste izbegli reklame ili kako biste zaobičli neka druga ograničenja, specifična za samu aplikaciju.
Ipak, imajte u vidu da su kontroleri (popularno zvani “džojstici”) koji dolaze uz konzole za igranje prilično nezgodni za korišćenje kada na red dođe unos teksta i slično. Iako je moguće dokupiti klasičan daljinski upravljač za konzolu, on ipak nije baš pristupačne cene. Ujedno, ove konzole troše primetno više električne energije od ranije pomenutih Set-Top-Box uređaja, pa je upitno da li se isplati koristiti ih za druge stvari osim igranja video igara.