22.03.2024.
Da li kupiti starogradnju ili novogradnju u NS: Stručnjaci rešavaju dilemu - ovo su prednosti i mane oba tipa gradnje
Ranije su kupci nekretnina imali “samo” slatke muke da se odluče koju kvadraturu stana da kupe, na kojoj lokaciji i kakve strukture. Međutim, više od decenije unazad, dilemu im pravi izbor između starogradnje i novogradnje. Mnogi strahuju da novoizgrađene zgrade nisu kvalitetne.
(FOTO: Sasomange; Shutterstock)
Direktorka prodaje NS Group nekretnine Dragana Radovančev objasnila je da postoje predrasude kad je u pitanju novogradnja, kao i šta nude oba tipa gradnje.
“Mišljenja o starogradnji i novogradnji su podeljena jer je i koncept gradnje različit. Sve naravno zavisi od potreba klijenata i kako zamišljaju svoj životni prostor. Starija gradnja nudi komfornije prostorije, veće kvadrature u određenoj strukturi gde, na primer, imate trosoban stan u 80 kvadrata sa odvojenom kuhinjom i trpezarijom, dok novogradnja najčešće nudi tu strukturu od oko 60, 65 kvadrata”, započela je razgovor Dragana Radovančev.
Kako je objasnila sagovornica, koncept novogradnje je prilagođen savremenom življenju.
“Može se reći da investitori prate potrebe kupca i adekvatno odgovaraju potražnji”, kazala je. Nakon toga se osvrnula na stanove u starijim zgradama navodeći da su u starijim zgradama specifični stanovi salonskog tipa. Istakla je i da sekundarni stanovi često zahtevaju određena ulaganja i da su iz tog razloga cene po kvadratu nešto niže.
“Najtraženiji stanovi u starogradnji u proteklom periodu su komforni dvosobni, trosobni i porodični četvorosobni. Novogradnja prednjači sa manjim kvadraturama, uvek najtraženije su garsorenje i jednoiposobni stanovi, ali i dvoiposobni i trosobni koji u optimalnoj kvadraturi zaista jesu pravo rešenje za mnoge kupce, pa i one najzahtevnije”, objasnila je sagovornica i napomeula da postoje da postoje predrasude kad je novogradnja u pitanju.
“Postoji i takozvana komercijalna gradnja i ono što pokriva deo tržišta koji je namenjen za izdavanje ili pak stambeno rešenje na određeni period življenja. Ali sa druge strane određeni novoizgrađeni objekti i oni koji su u planu za naredni period imaju ozbiljne kvadrature i komfor nalik na onom u nekadašnjoj klasičnoj gradnji”, kazala je.
Ipak nije retkost da se investitori prilagođavaju potrebama kupaca, tako da u ponudi mogu da se nađu trosobni stanovi od 75 kvadrata kao i četvorosobni od 100 i više kvadrata, a ovakve nekretnine pored visokogradnje mogu se naći i u urbanim vilama na atraktivnim lokacijama. Takve građevine pored dvorišta i obezbeđenog parking prostora nude i udobnost i privatnost koje su slične kućnom ambijentu, a prema rečima naše sagovornice, u narednom periodu može se očekivati da će investitori nastaviti u velikoj meri da grade upravo ovakve stambene jedinice.
Što se tiče lokacija koje su najinteresantije za kupovinu stambenog prostora u Novom Sadu, naša sagovornica kaže da su to uglavnom centar grada, okolina Spensa, Liman 1, Adamovićevo naselje, ali i Grbavica zbog blizine centra, fakulteta i dobre povezanosti sa ostalim delovima grada. U poslednjih nekoliko godina jedna od popularnijih lokacija je i Bulevar Evrope.
“Novi Sad se uveliko širi tako da ne zaostaju ni lokacije kao što su Telep-Adice, deo prema Veterniku i sve traženiji Petrovaradin koji prednjači u potražnji i negde procenjujem da će biti još traženija lokacija u narednom periodu, što nam pokazuju i veliki broj realizovanih projekata, kao i onih koji su u planu za naredni period”, kaže Radovančev.
Što se tiče kvaliteta gradnje i toga koliko su kupci zadovoljni Radovančev kaže da je kvalitet obično na zadovoljavajućem nivou naročito kada je u pitanju oprema i završna obrada. Ona kaže da je uvek bilo kvalitetnih, kao i onih objekata koji su lošije građeni.
“Znatan pomak je napravljen prvenstveno izmenom zakona i uvođenjem pasoša energetske efikasnosti za objekte. Obraća se više pažnje na detalje, na kvalitet opreme koja se ugrađuje, keramike, parketa, stolarije pa i samog ulaza u objekat, na hodnike, rasvetu, enterijerski upečatljive detalje koji ostavljaju impresivan utisak na samom ulasku u zgradu”, kaže za Sasomange direktorka prodaje NS Group nekretnine Dragana Radovančev.
Pogledaj ponudu ovde
Da li kupiti gotovu kuću ili graditi iz početka?
Kao što kupci stanova imaju dilemu da li da nekretninu kupe u novogradnji ili starogradnji tako se i dvoume i kupci vikendica. Njihova dilema je drugačija i odnosi se na to da li da kupe plac pa grade kuću ili da uzmu već izgrađenu kuću i da je urede po svojoj potrebi.
Prema rečima naše sagovornice to je pitanje ličnog afiniteta ali i budžeta. Prema njenim rečima, neretko se pravi kompromis. Prioritet je, kako je navela, sam položaj, pogled i pristup objektu pa se dešava da se klijenti odluče da na dobrom placu sagrade objekat za sebe.
Ona kaže i da ima dosta onih koji ne žele da se bave gradnjom i dokumentacijomčija priprema iziskuje dosta vremena i navodi da su troškovi izgradnje znatno veći.
“Ono što naša praksa pokazuje u poslednjih nekoliko godina je da je najzahvalniji model, za koji se klijenti odlučuju, kupovina izgrađenog objekta uz ulaganja u smislu prilagođavanja prostora njihovim potrebama”
Potencijalni kupci koji se odluče da kupe kuće koje zahtevaju ulaganja treba da znaju da one imaju nešto nižu startu cenu. Zato je uvek dobro da se obiđe nekoliko različitih nekretnina kako bi klijent mogao da vidi, uporedi i da na licu mesta, uz stručnu pomoć licenciranih agenata, dođe do krajnje kalkulacije.
“Raspon cena je popriličan. Kada sređujete kuću, enterijerski okvir može biti od 150, 200, 250 evra po metru kvadratnom. Za ozbiljnija ulaganja u objekat, spoljna i unutrašnja, cena može ići i do 300 evra po kvadratu i više”, objašnjava Radovančev.
(Tekst adaptirala Ivana Vlajković)
Direktorka prodaje u NS Group Nekretnine doo Novi Sad, preduzeća koje u svom sklopu ima 19 poslovnih jedinica, koje funkcionišu kao jedna agencija za nekretnine i time nastoji da pruži najveću i najkompletniju ponudu nekretnina na prostoru Novog Sada i šire. Ima preko 18 godina iskustva u poslovanju nekretninama.