30.12.2024.
Kupovina kuće u Evropi pravi je izazov: Balkan na začelju, Skandinavija na vrhu
Izveštaj platforme BestBrokers.com upoređuje cene nekretnina i prosečne plate u Evropi, otkrivajući da je Danska najpristupačnija zemlja za kupovinu kuće. S druge strane, zemlje poput Slovačke i Bosne i Hercegovine nalaze se na dnu liste, gde je potrebna čak decenija ili više za kupovinu nekretnine.
- Vesti
(FOTO: Shutterstock)
Kupovina kuće u Evropi zavisi od toga u kojoj zemlju živite. Nedavno objavljeni izveštaj uporedio je cene nekretnina sa brojem prosečnih mesečnih plata potrebnih da se one otplate, otkrivajući ogromne razlike među zemljama.
Prema istraživanju platforme BestBrokers.com, Danska je zemlja u kojoj se najbrže može priuštiti kuća u Evropi. Analizirali su cene nekretnina, prosečne neto mesečne prihode, inflaciju i „realne“ kamatne stope na stambene kredite, koje uzimaju u obzir uticaj inflacije, u 62 zemlje sveta.
„S obzirom na to da cene i prihodi znatno variraju od zemlje do zemlje, tim BestBrokersa odlučio je da tržište nekretnina sagleda kroz broj plata potrebnih za kupovinu kuće u različitim evropskim zemljama“, navedeno je u izveštaju.
Analiza nije uzela u obzir troškove hrane, stanovanja, brige o deci i drugih izdataka, već je računica teoretska. Rezultati pokazuju da prosečna cena kuće od 100 kvadratnih metara u Danskoj iznosi ekvivalent od 114 prosečnih plata, čineći je najpristupačnijom zemljom u Evropi za kupovinu nekretnine. Paradoksalno, Danska je u 2023. bila i najskuplja zemlja EU za troškove života, sa cenama roba i usluga koje su bile 43% iznad proseka EU, prema podacima Eurostata.
Gde je najteže kupiti kuću?
Na dnu evropske liste nalaze se Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Slovenija, Češka i Slovačka. U Slovačkoj prosečna cena kuće od 100 kvadrata dostiže čak 297 prosečnih plata, što je gotovo 25 godina rada. Ako bi neko mogao da uštedi polovinu svoje neto plate, i dalje bi mu bilo potrebno čak 50 godina štednje za porodičnu kuću.
Najpristupačnije zemlje sveta za kupovinu nekretnine
Najpristupačnija zemlja na svetu za kupovinu kuće u odnosu na prihode je Južna Afrika, gde je potrebno 71 prosečna plata za kuću od 100 kvadratnih metara. Sjedinjene Američke Države su na drugom mestu, sa 76 prosečnih plata, što je približno šest godina godišnjih prihoda. Cene nekretnina u SAD-u, međutim, značajno variraju od države do države. Na samom dnu svetske liste nalazi se Nepal, gde je za kupovinu kuće potrebno čak 684 prosečne plate. Turska je odmah iza, sa 631 platom – što odgovara primanjima tokom više od 52 godine.
Ovaj izveštaj osvetljava koliko ekonomski uslovi i troškovi života variraju širom sveta, ostavljajući mnoge da se pitaju: gde je njihovo mesto pod suncem?