14.02.2025.
Nove izmene za vlasnike stanova u Hrvatskoj! Bačić: Kazne i do 1.500 evra
Novi zakon o upravljanju i održavanju zgrada u Hrvatskoj donosi strože propise za vlasnike stanova. Kazne za nepridržavanje pravila o klimatizaciji, antenama i zatvaranju balkona već su počele da se naplaćuju. Saznajte šta donose nove regulative i kako će uticati na stanare.
- Vesti
(FOTO: Shutterstock)
Novi zakon o upravljanju i održavanju zgrada je stupio na snagu ove godine.
Stanari su već počeli da dobijaju kazne zbog nepridržavanja propisa o klimatizaciji, antenama i zatvaranju balkona.
Od ove godine na snazi je Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, a RTL saznaje da su u prvom mesecu njegove primene stanari dobili prve kazne. Popisani su zbog klimatizacije i antena na fasadama zgrada, ali i zbog zatvaranja i pokrivanja balkona. Zbog strožih propisa i veće odgovornosti, predstavnici stanara masovno daju ostavke. Uskoro stižu veći računi rezervi.
Ministar za prostorno uređenje i građevinarstvo Branko Bačić večeras je na RTL-u govorio o novim pravilima.
Gde ti je klima?
„Na balkonu je u Zagrebu. Sa ulice se ne vidi. A na Korčuli je u bašti moje porodične kuće. „Nije ni ovde u mojoj ulici, iako živim u porodičnoj kući na koju ovaj zakon ne važi.
Prve kazne su već počele. Da li imate bilo kakvu informaciju koliko ima ovih kazni?
„Prekršajne kazne utvrđuje opštinski policajac i podnosi ih nadležnom opštinskom sudu, tako da nemamo evidenciju koliko je takvih kazni određeno od stupanja na snagu zakona.
Ali postoje...?
— I ja sam to čuo. „Da su opštinski redari već počeli da naplaćuju kazne za postavljanje klima uređaja na fasade stambenih zgrada čije se fasade vide sa ulica.
Tu vodeću ulogu imaju opštinski čuvari, njih u Hrvatskoj ima oko 880, ali vi zapravo računate na pomoć građana, komšija, prolaznika. Da li zaista verujete da će komšija prijaviti komšiju?
„Već imam informaciju da vlasnici u stambenim zgradama na fasadama koje su deo zajedničkih delova zgrade – prijavljuju intervencije na fasadama.
Nećete ih videti širom Evrope, posebno ne u istorijskim centrima, sa fasadama načičkanim klima uređajima. „Toga nema, to je nešto što narušava samu fasadu, izgled naših ulica, naših gradova i mislim da je dobro što je to sada zaustavljeno i što se postavljaju klima uređaji na balkone, u prolaze, na krovove, ili na zadnje fasade zgrada.
Neki građani su već našli način da prekrše nova pravila. Kako to zaobići?
„Do sada je to bilo zabranjeno, ali nisu propisane kazne. Sada se te kazne za fizička lica kreću od 1.000 do 1.500 evra, odnosno za suvlasnike, vlasnike stanova.
Mislimo da će se time zaustaviti postavljanje klima uređaja na fasade. Do stupanja na snagu zakona bilo je zabranjeno zatvaranje balkona i lođa, posebno prilikom preuređenja, ali nije propisana kazna. Na osnovu Zakona o postupanju sa nelegalno izgrađenim objektima, imali smo do 100.000 prijava naših sugrađana koji traže da se njihove intervencije na zatvaranju balkona i lođa legalizuju.
To je najbolji pokazatelj da je to do sada bilo zabranjeno. Ako odlučite da zatvorite svoj balkon ili lođu, to je moguće – ali onda sa ostalim suvlasnicima, ako vam daju 50 odsto saglasnosti, napravite projekat tako da projekat bude jedinstven za sve balkone i sve lođe na istoj fasadi. I onda je to moguće učiniti.”
Porez na kupovinu prve nekretnine – to je uvedeno Nacionalnim planom stambene politike, gde se država odriče polovine PDV-a za prvu nekretninu u novogradnji. Da li će svi koji ove godine kupe novu zgradu dobiti refundaciju od države?
„Ovo je moja poruka svim mojim sugrađanima mlađim od 45 godina koji kupuju svoju prvu nekretninu: Da, bez obzira kada su kupili nekretninu (stan, kuću, porodičnu kuću, započetu izgradnju kuće), dobiće povraćaj PDV-a od 50 odsto na porez na promet nepokretnosti. Naime, mi ćemo za deset dana poslati na hitnu dopunu Zakon o društveno podsticajnoj stanogradnji“.
Koliko će vremena trebati da se vrati?
„Mislimo da ćemo sa prvim povratcima krenuti početkom druge četvrtine. Da bismo to uradili, moramo da donesemo zakon po hitnom postupku, koji će biti tokom februara ili najkasnije do marta. Mi smo već pripremili uredbu i to ćemo uraditi na osnovu te uredbe“.
S obzirom na to da je Hrvatska narodna banka pooštrila uslove kreditiranja, kako će mladi doći do ovih suludih iznosa za nekretnine? Recimo kupim stan u novogradnji za 210 hiljada evra, država će mi vratiti 21 hiljadu evra. To je zaista ogroman novac, ali mi je taj novac sada potreban, a nemam ga. Ko će mi ga dati?
Mislite na ovih 20 hiljada evra ili na ukupnu vrednost stana?
Na ukupnu vrednost stana jer ih moram imati danas da bih platio taj stan. Država će mi ih vratiti, ali sad ih nemam...
„Država će sama vratiti 50 odsto PDV-a. Međutim, kako bismo našim sugrađanima omogućili lakši pristup kupovini stana, porodične kuće ili stambene jedinice, donosimo Nacionalni plan stambene politike, koji je 31. januara završio javnu raspravu, a mi u Vladi ćemo do kraja ovog meseca usvojiti ovaj plan Nacionalne stambene politike.
Ovim Nacionalnim planom, kao prvim strateškim krovnim dokumentom koji reguliše stanovanje u Hrvatskoj, prvenstveno ćemo omogućiti održivo i pristupačno stanovanje i prostor koji će omogućiti izgradnju novih zgrada kako bismo kupovinu stanova učinili dostupnijom našim sugrađanima u Hrvatskoj.“
Kako će onda mlada osoba dobiti kredit od 210 hiljada evra?
„Tako da ćemo za one koji to ne bi mogli da kupe, kroz brojne mere da im obezbedimo pristupačno stanovanje u prvom periodu, u prvom periodu u narednom periodu kroz pristupačno stanovanje, kroz mogućnost iznajmljivanja.
Zato ograničavamo kratkoročni najam i jer trenutno u Hrvatskoj ima 230 hiljada stambenih jedinica koje su izgrađene za stanovanje i služe za neku drugu delatnost kratkoročnog iznajmljivanja ili nekomercijalni turizam. I želimo da sprečimo da zgrade u izgradnji u Zagrebu ili Splitu i Dubrovniku budu unapred rezervisane, uglavnom za turizam. Ovim zakonom ćemo to sprečiti.
To je bilo evidentno kada smo ograničili pristup kratkoročnom zakupu na način da suvlasnici moraju biti dvotrećinski zainteresovani da pojedini suvlasnik zgrade, stanove u istoj zgradi, izdaje te stanove za kratkoročni zakup.“
Izvor: Blic/(Poslovni dnevnik)