Ćirilski rukopisi Jugoslavenske akademije I Mošin Vladimir Izdavač: JAZU, Zagreb
- Beograd, Zemun,
3.999 RSD
- 116826749
- Ažuriran: 22.01.2025.
- cirilski-rukopisi-jugoslavenske-akademije-i
Izdvojene informacije
-
Istorija
Vrsta proizvoda
-
Polovno bez oštećenja
Stanje
-
-
Opis
Ćirilski rukopisi Jugoslavenske akademije I Mošin Vladimir
Izdavač: JAZU, Zagreb
Dimenzije: 25,00 x 34,50 cm tvrd povez platno/karton
Historijski institut jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti.
Dio I. Opis rukopisa. Knjiga je kao nova i nekoriscena omot je okrznut
Preuzeto iz prve knjige:
Zbirka ćirilskih rukopisa, koja se čuva u Arhivu Jugoslavenske akademije i koja (zajedno s nekoliko starih štampanih knjiga) prema našem opisu broji 195 spomenika, zauzima časno mjesto među poznatim kolekcijama ove vrste.
Zagrebačka kolekcija Jugoslavenske akademije u jednu ruku posjeduje veliki broj vrlo starih i vrlo važnih tekstova, a u drugu ruku ona svojim najvećim dijelom sačinjava sadržajnu cjelinu, okupljajući baš južnoslavenske rukopise. Ovi rukopisi vremenski obuhvataju doba od kraja XII. vijeka do naših dana, a teritorijalno - sve krajeve, gdje je živjela južnoslavenska ćirilica. Ima rukopisa bugarskih, makedonskih, srednjovjekovnih srpskih i kasnijih sa područja Srbije, Bosne i Hrvatske, pa spomenika pisanih »bosančicom« s dubrovačkog i poljičkog područja. Sadržajno, kao što je to i u svim ostalim zbirkama starih rukopisa, ovo su većinom knjige religioznog sadržaja, ali pored takvih ima i svjetovnih rukopisa: rječnika, ljekaruša, zakonika, literarnih zbornika i t. d. Pojedini spomenici ove zbirke već su odavno postali svjetski čuveni, kao što su Trnovsko evanđelje i Bugarski oktoih, Ilovička krmčija i Poljički statut, Mihanovićeva Aleksandrija, Zagrebački rodoslov i više drugih.
Osnovni fond ćirilske kolekcije Jugoslavenske akademije čine tri velike zbirke, nabavljene još u prošlom stoljeću: Kukuljevićeva, Mihanovićeva i Verkovićeva.
-
Ukoliko su na ovom oglasu primećene neke greške ili nepravilnosti prijavi oglas
-
-
-
-
-
Brzi linkovi