22.02.2024.
Šta kada dobijete kontra ponudu? Saveti stručnjaka za pregovore prilikom kupovine i prodaje nekretnine
- Kupovina i Prodaja
(FOTO: Shutterstock)
Prilikom kupovine ili prodaje nekretnine trebalo bi da znate da se svaka greška skupo plaća. Dovoljno je da stan zbog nepotpunih ili pogrešnih informacija platite skuplje od realne cene i kada kasnije odlučite da ga prodate bićete na ozbiljnom gubitku jer verovatno nećete uspeti da dobijete ni novac koji ste uložili. Zato se uvek treba detaljno informisati koje su trenutne tržišne cene i šta se za dati opis nekretnine može očekivati.
Branko Šajkunić, vlasnik agencije za promet nekretnina BG Posrednik objašnjava da kada kao kupac počntete da pregovarate o kupovini određenog stana i dobijete od prodavca kontra ponudu to vas može dovesti u vrlo kompleksnu situaciju.
- Imamo različite tipove pregovarača. Kod nekih je prva ponuda ujedno i poslednja i onda tu nema šta više da se razgovara. Zato, ukoliko, na primer, prodajemo stan neophodno je da imamo takozvanu “rezervisanu cenu”, odnosno onu ispod koje sigurno nećemo ići. To je vrednost, odnosno iznos koji smo odredili i ispod kojeg sigurno nećemo prodati svoj stan. Razlozi za određivanje te cene su različiti, a veoma često je to što novcem od prodaje želimo da rešimo neki drugi problem. U tom slučaju ako ne dobijemo tu količinu novca ostaćemo bez nekretnine, a ostaće nam i problem - kaže on.
(FOTO: MONDO/ Uroš Arsić)
Naš sagovornik navodi da, u slučaju kada kupujemo stan, ta “rezervisana cena” se odnosi na maksimalnu svotu koju smo spremni da izdvojimo za kupovinu. Kaže i da je važno da je pregovarač ne iznosi odmah jer uvek postoji mogućnost da ispregovara bolji iznos.
- Tržište i običaji često diktiraju neke druge uslove, pa nekad cenaknje i pregovaranje itekako urode plodom. Retko, ali postoje i situacije kada ljudi iznesu svoju cenu i striktno se drže nje ne želeći da odstupe ni malo. Smatram da to nije dobro jer uglavnom treba u skladu sa tržištem sagledati stanje i tako postupiti - kaže Šajkunić i Tamo gde ima više ponuda tu je lakše pregovarati. Takođe u situaciji kada je manja tražnja za konkretnom nekretninom tu je znatno lakše pregovarati. Međutim, bez obzira na sve okolnosti rezervisanu cenu treba reći na samom kraju, ukoliko ne uspete pre toga da završite posao. Takođe, savetujem da bolje da umesto vas posao odradi neki iskusan pregovarač, odnosno agent, a ne vi sami – naglašava Šajkunić.
Savet je i da se prilikom kupovine nekretnine gotovo nikada ne prihvata prva ponuda jer je obično ona najgora za vas, a najbolja za prodavca.
Ako se upustite u pregovore možete doći do situacije da i vi i prodavac profitirate. Zato uvek uzmite u obzir i drugu stranu, odnosno postavite se na mesto prodavca i procenite šta je za njega bitno. Uz pomoć svog agenta morate doći do odgovora na pitanje da li, ako ste prodavac, želite da ostvarite što veću zaradu i ili vam je važnije da se prodaja desi što pre. Ponekad i čekanje može da se isplati, odnosno prodavac shvati da ne može tako lako da proda stan po oglašenoj ceni, pa je i sam snizi. U situaciji kada vam je najbitnije da kupite baš tu nekretninu, pokušajte maksimalno da ispregovarate u svoju korist.
Četiri važna saveta:
- Uvek tražite od svog agenta za nekretnine da razgovara sa prodavcima i da prosledi vaše ponude
- Nemojte brzati
- Nemojte se previše vezivati za stanove koji vam se dopadaju
- Uvek imajte na umu da postoji opcija da prodavac ili vi odustanete
Na kraju krajeva, uvek razmišljajte tako da nije presudna samo cena već i osećaj da određenom kupovinom radite pravu stvar. Ako pomislite da je iznos koji traži prodavac previsok nećete se dobro osećati kupovinom te nekretnine ili ćete se osećati prevarenim.
Diplomirani novinar FPN sa masterom iz ekonomije i dugogodišnjim iskustvom stečenim u redakcijama najtiražnijih novina i najčitanijih portala u Srbiji. Trenutno na poziciji urednika redakcije "Kurir biznis".
Vlasnik agencije BG POSREDNIK NEKRETNINE, sa izuzetnim dugogodišnjim i vrlo uspešnim iskustvom u posredovanju nekretninama.